MAG kaynağında özlü tel elektrod tipinin kaynak dikişi özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of flux cored wire type effects on properties of weld bead in MAG welding
  1. Tez No: 378414
  2. Yazar: ALİ OĞUZ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
MAG kaynağının diğer kaynak yöntemlerine kıyasla üstünlüklerinden dolayı günümüz endüstrisindeki kullanım oranı giderek artmaktadır ve MAG kaynak yönteminde tel elektrod tipi seçimi çok önemli bir husustur. Uygun tel elektrod seçimi, uygun koruyucu gaz kullanımı, yeterli ve kaliteli işçilik neticesinde ortaya çıkan kaynak metalinin bileşimi, gerekli ve belirli mekanik ve fiziksel özellikleri karşılamalıdır. Bu çalışmada, MAG kaynağında özlü tel elektrod tipinin kaynak dikişi özelliklerine etkisi incelenmiştir.Deneylerde ana metal olarak St 52 yapı çeliği, koruyucu gaz olarak rutil ve bazik özlü tel elektrod kullanıldığında %100 CO2 gazı kullanılmıştır. Farklı tipte özlü tel elektrodların, aynı malzeme üzerinde kaynak dikişinin mekanik özelliklerine etkilerini saptamak amacıyla çekme, sertlik, çentik darbe, kök-yüz eğme deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As MAG Welding's advantages against other welding methods, utilization of MAG Welding increases in recent industry and selection of flux cored wire types is a quite important point in MAG Welding. Weld metal composition must cover and meet mandatory and specified physical and mechanical properties as a result of accurate flux cored wire selection, protective gas, sufficient and high-class labor. Flux cored wire type effects to properties of weld bead in MAG welding were investigated in this thesis study. St 52 as structural steel, %100 CO2 as protective gas, rutile and basic flux cored wire were consumed during experimental studies. Tensile, hardness, notch, root-face bending tests were performed to establish the effects to mechanical properties of weld bead while different type flux cored wires useage on the same main material.