Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları ışığında delil yasakları
Unlawfull obtained evidences in the light of European Court of Human Rights
- Tez No: 378686
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Muhakemenin başlangıcından sonuna kadar, bizi maddi gerçeğe taşıyan“delil”muhakeme hukukunun yapı taşıdır. Bu nedenle delilin güvenilir olması kamunun hukuka güvenini sağlayarak kamu vicdanını rahatlatacaktır; bununla birlikte hukuk devleti ve adil yargılanmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır. Ceza muhakemesinde delilin elde ediliş biçimi büyük önem taşımakla birlikte muhakemenin salahiyetini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu bağlamda çalışmamızda öncelikle, genel olarak delil kavramı ile hukuka aykırı delillerin Türk Ceza Muhakemesi Hukuku bakımından teorisi ve uygulamaları incelenmiştir. Çalışmamızın asıl orijinini ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
“Evidence”which carries us to the reality, is the building block of the trial law, from the begining to the end of trial. Hence relaiblity of evidences bring into safety public; by the way that provides fair trial and state of law rules. Obtaining methods of evidences in crime law is quite important and that effects the fairness of trial. In this contest the thesis inclueds firstly“evidence”as a notion and then the color of Turkish Crime Law theory and practice. Even if the basic origin of thesis is the judgement of Eouropean Court of Human Rights.