Çalışma hayatında motivasyonun performans ve verimliliğe etkisi (Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü örneği)
Effects of motivation and productivity performance in working life(Antalya Provincial Directorate of Social Security case)
  1. Tez No: 379097
  2. Yazar: MÜNİR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışma hayatında verimlilik çıtasını yükseltme, iş sektörü tarafından sunulan hizmetlerin kalitesini geliştirme mekanizması olarak görülmeye başlanmıştır. İş hayatında, hizmetlerin daha etkin ve daha verimli olarak sürdürülmesi, personelinin kalitesi ve personel yönetimi ile yakından ilgilidir. Personel yönetimi anlayışında, personelin özlük işlemleriyle ilgilenme sürecinden uzaklaşılarak, işgörenleri örgüt sisteminin en değerli kaynağı ve odak noktası olarak gören işgören motivasyonu konusuna daha çok önem verilen bir sürece doğru geçiş söz konusudur. Bu bakımdan işgörenlerin verimliliklerini, performanslarını ve motivasyonlarını arttırmak ve yönetim ilişkilerini incelemek amacıyla yapılacak bir araştırma uygun görülmüştür. Bu çalışmada, motivasyon kavramı ve önemi açıklanmaya çalışılmıştır. Verimlilik ve performans değerlendirme kavramlarının motivasyona olan etkilerinden bahsedilmiş ve bu kavramların birbirleri arasındaki ilişkilerin çalışanları nasıl etkilediğine değinilmiştir. Sonrasında ise, Sosyal Güvenlik Kurumunun yönetim ve teşkilat yapısı gösterilmiş olup Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü çalışanlarının motivasyon, performans ve verimlilik ilişkilerinin tespitine yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, iş hayatında motivasyonun, performans ve verimliliğe etki eden önemli bir unsur olduğu anlaşılmıştır. Çalışma hayatında arzulanan hedeflere ulaşabilmek için, motivasyon uygulamalarına daha fazla önem verilmesi gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Upgrade the efficiency in working life, the quality of the services offered by the business sector development mechanism has been seeing it. In working life, as more effective and more efficient maintenance of the services, the quality of its staff and is closely related to personnel management. In personnel management, personnel dealing with the process by moving away from the process, the system of the organization's most valuable resource and employee focus points serves as the employee motivation towards a given more importance as long as the issue of migration. In this study, we tried to be explained the concept and importance of motivation. Efficiency and performance assessment of the concepts mentioned the effects of motivation and the relations between these concepts and how they affect each other employees were mentioned. Afterwards, the social security institution's management and organizational structure is shown Antalya Provincial Directorate of Social Security employees, motivation, performance and efficiency, a survey was conducted to ascertain their relationship. As a result of the study; it has been understood that, in working life motivation is an important element which affecting performance and efficiency. In working life, it has been determined that, in order to achieve the desired destination, more attention must be given to the application of motivation.