İzole kobay ileumunda asetilkolin ve histamin cevaplarında EpDRF'nin rolü
- Tez No: 37910
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
15 IV- ÖZET Solunum yolları epitelinin ortadan kaldırılması ile değişik agonistlerle oluşturulan kontraktil cevaplar artmaktadır. Bu bulgular solunum yolları epitelinden EpDRF salıverilmesi ile izah edilmiştir. Bu çalışmada, barsak epitel hücreleri tahrip edildiğinde asetilkolin, histamin gibi kontraktil maddelerin cevaplarının anlamlı olarak azaldığı izlenmiş ve barsak epitelinde, solunum yolları epitelinden farklı olarak EpDRF gibi inhibitor bir faktör değil, muhtemelen kontraktil maddelerin kasılmalarına katkıda bulunan farklı bir mediyatörün salıverildiği görüşü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
16 VII- SUMMARY Denudation of airway epithelium enhances contractile responses to various substances. These findings indicate that airway epithelium releases an inhibitory factor (EpDRF) that normally acts on the contractility of airway smooth muscles. In this study denudation of intestinal epithelium causes a significant inhibition in the responses of contractile substances like acetylcholine and histamine is observed. Intestinal epithelium distinct from airway epithelium inhibits contractile responses to acetylcholine and histamine. According to these results it can be assumed that a contractile substance released from intestinal epithelium mediates the contractile responses to acetylcholine and histamine.