Bazı 5-substitue-2-hidroksimetilbenzimidazol türevlerinin platin (2) kompleksleri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 37911
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
168 - VI. O Z E T Bu çalışmada, 5-substitue-2-hidroksimetilbenzimi dazollerin ve bu bileşiklerin Platin(II) komplekslerinin, in vitro antimikrobiyal aktivite farklarını araştırmak amacı ile üç adet 5- H / veya-klor/ veya-metil sübstitlie-2-hid- roksimetilbenzimidazol'ün ve bu ligandların üç adet Platin(II) kompleksleri sentezlenmistir. Sentezlenen ligandlar, literatürde daha önce ka yıtlı bileşiklerdir. Kompleksler orijinaldir.Ligandlar 4- H/ veya-klor/ veya- metil sUbstitUe-1,2-fenilendiaminin' in gliko lik asit ile 4.5 N hidroklorik asit içinde kondenzasyonu ile elde edilmiştir. [PtLaCla]2HaO (L, monodentat ligand özelliğinde olan 2-hidroksimetilbenzimidazol ve 5-klorohidroksimetil benzimidazol' ü simgelemektedir) yapısında iki adet yeni kompleks ve [PtL'Cl2] (!_', iki dişli ligand özelliğinde olan 5-metil-2-hidroksimetilbenzimidazol 'ün bir protonunu kaybet-- 169 - mis formunu simgelemektedir) yapısında bir adet yeni kompleks, ligandların KaPtCl4 ile reaksiyon ile elde edil miştir. Benzimidazol türevlerinin Pt(II) komplekslerinin kimyasal yapıları, elementel analizleri, İR ve XH NMR spek trumlarının, ligandlarına ait spektrumlar ile karşılaştırıl ması yolu ile belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin gram- pozitif (Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis) ve gram-negatif (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa) bakterilere ve maya benzeri funguslara (Candida albicans, Candida stellatoidea, Candida parapzilosis, Candida pseu- dotropicalis) karşı in vitro antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri,“Mikrodilüsyon”yöntemi kullanılarak denenmiş tir. Antibakteriyel ve antifungal aktivite çalışma larında sırası ile Tetrasiklin ve Klotrimazol standart madde olarak kullanılmıştır. Sentezlenen 5-sübstitUe-2-hidroksimetilbenzimida- zol türevlerinin, ligand özelliklerinin, incelenen aktivite- ler üzerindeki etkilerini araştırmak amacı, ile aktivite çalışmalarında ligand+KaPtCla karışımı etilendiamintetra- asetik asit (EDTA), EDTA+KaPtCl« karışımı, DMSO, Tetrasik- lin+KaPtCla karışımı ve Klotrimazol+K2PtCl4 karışımları da denenmiştir.170 - Test sonuçları, etkileri denenen bileşiklerin çoğunun kullanılan mikroorganizmalara karşı MIK değerlerinin 100 ug/mL olduğunu ve ligand ve Pt(II) komplekslerinin in vitro antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri arasında bir fark olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, 5- H / veya- klor/ veya- metil sübs titüe-2-hidroksimetilbenzimidazol'lerin incelenen aktivite leri üzerinde, ligand özelliklerinin bir rolünün olmadığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
- 171 - VII. SUMMARY In this study, in order to investigate the in vitro antibacterial and antifungal activity differebes of the 5-substituted-2-hydroxymethylbenzimidazoles and their Pt(II) complexes, three 5- un / or -chloro/or-methyl substi- tuted-2-hydroxymethylbenzimidazoles and three Pt(II) comp lexes of the ligands have been synthesized. The ligands synthesized have been reported in literature before. The complexes are original. The ligands have been obtained by condensing 4-non/or-chloro/ or- methylsubstituted 1,2-fenylenediamine with glycolic acid in the presence of 4.5N HC1. The new two complexes of type [PtL2Cİ2]2H20 (where L are monodentat ligands, 2-hydroxymethylbenzimidazole and 5-chloro-2-hydroxymethylbenzimidazole) and one complex of type [PtL'Cl2] (where L' is deprotone form of bidentat ligand 5-methyl-2-hydroxymethylbenzimidazole) have been obtained by the reaction of ligands and K2PtCl4.- 172 - The chemical structures of the Pt(II) complexes of the benzimidazole derivatives have been characterized by their elementel analyses and their IR and 1H NMR spctra compairing with of those ligands. In vitro antibacterial and antifungal activities of. the compounds synthesized have been tested against gram- positive ((Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis) and gram-negative (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa) bacteria and yeast like fungi (Candida albicans, Candida stellatoidea, Candida parapzilosis, Candida pseudotropi- calis) using“Microdilition”method. Tetracycline and Clotrimazole have been used as standards for antibacterial and antifungal activity studies respectively. In order to investigate the influence of the ligand properties of the 5-substituted-2-hydroxymethylbenz- imidazole derivatives, synthesized, on the actiyities-lnves- tigated, ligand+K2PtCl4 mixture, ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) EDTA+K2PtCl4 mixture, DMSO, Tetracycline+K2PtCl4 mixture and Clotrimazole+K2PtCl4 mixture have been also assayed in the activity studies. Test results have showed that most of the compounds tested had MIC values of 100 ng/ml_ against the microorganisims used and there were no differences between the in vitro antimicrobial activities of the ligands and their Pt(II) complexed.- 173 As a result, it can be taught that there is no role of the ligand properties of the 5-non/or -chloro/or- methyl substituted-2-hydroxymethylbenzimidazoles on the activities investigated.