Özel okul yöneticilerinin liderlik özelliklerinin öğretmen performansı üzerindeki etkisi
The role of school managers leadership qualities on school teachers at private institutes
  1. Tez No: 379116
  2. Yazar: MURAT SEMİH GÖĞÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tezinde anket çalışmasına dayalı olarak seçilen bir okuldaki örneklem grubu esas alınmak suretiyle özel okul yöneticilerinin liderlik özelliklerinin öğretmenler üzerine olan etkisinin ne ölçüde olacağının araştırılması hedef alınmıştır. Literatürde örgüt, liderlik, yönetim biçimleri üzerine yapılan çalışmaların artmasının yanı sıra halen özel okul yöneticilerinin ve liderlik özelliklerinin temel alındığı ve bu özelliklerin okul bünyesindeki öğretmenler üzerine etkilerinin incelendiği bir araştırma bulunmamaktadır. Bu amaçla, çalışma konusu olarak belirlenen özel okul yöneticilerinin liderlik özelliklerinin öğretmenler üzerine etkisinin sonuçlarını görebilmek için 52 sorudan ve iki bölümden oluşan, 7'li Likert tutum ölçeğinin kullanıldığı bir anket hazırlanmıştır. Anket bir özel okulda çalışan 147 öğretmene uygulanmıştır. Çalışmamızda yapılan anket sonucu değerlendirilerek elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik yazılım programı kullanılarak yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarında özellikle esnek çalışma ortamı, maddi ve manevi iş tatmini etkenlerinin performansa etkisi çok yüksek gözlemlenmiştir. Ortaya çıkan bulgular ışığında araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem okul yöneticileri hem de akademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of school managers' leadership qualities on school teachers. Research methodology of sample questionnaire is conducted to achieve the objectives of this work. Recently there has been growing effort in the literature that recognizes the significance of the group/team leadership and management characteristics from a general point of view, however the role of leadership qualities of school managers on school teachers is not well understood. To address this gap in knowledge, I conducted a seven (7) likert scale questionnaire including 52 question sets that tests the educational leadership of school managers at private high schools. This questionnaire is performed on 147 school teachers at one private high-school. The obtained results were quantitatively assessed based on SPSS (Statistical Package for the Social Sciences). Research results suggest that flexible work environment and work satisfaction factors affect teacher's performance as a first order indicator. At the end, several recommendations are made for school teachers and managers in the light of the investigations made in this thesis.