Sağlık çalışanlarında memnuniyet
Sati̇sfacti̇on wi̇th health care workers
- Tez No: 379117
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Cumhuriyetten günümüze kadar sürekli gelişim sergileyene sağlık sektörü, özellikle 21. yüzyılda kendisini daha belirgin bir şekilde gösterir hal almış ve uzmanlaşmış kurumları ile uluslararası düzeyde hizmet verir hale gelmiştir. Bu gelişmişliğin getirisi olarak sektörün temel taşı olan çalışanların memnuniyeti de önem arzeden bir konu haline gelmiştir. Ülkemizde yapılan araştırmalar neticesinde, sağlık sektörü çalışanlarının memnuniyet düzeylerini etkileyen unsurların başında ücretler gelmektedir. Ücret, çeşitli koşullara bağlı olarak çalışan memnuniyetinde birinci sırayı alırken bunu takip eden sıralarda iş ve işyeri güvenliği, çalışma saatleri, fiziksel ortam koşulları, hijyen-sanitasyon uygulamaları gibi unsurların varlığı gözlemlenmektedir. Genel itibariyle ortalama değerlerde seyreden ülkemizdeki sağlık çalışan memnuniyeti, yukarıda sayılan etkenlere bağlı olarak daha da iyileştirilme ihtiyacı sergilemektedir. Bu bağlamda, devlet güdümlü çalışmalarda memnuniyet düzeyini etkileyecek hususlarda sürekli iyileştirmelere gidildiğini ve gelişme sergilendiğini görebilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Republic until today exhibits the continuous development of the health sector , especially 21 century shows itself in a way that becomes more pronounced and the specialized agencies and the international level of service data has become . This brings sophistication of the sector as a cornerstone of employee satisfaction , which has become a topic of great importance as well . As a result of research done in our country , the health sector at the beginning of factors affecting the satisfaction level of employees are from fees . Wage, depending on various conditions on employee satisfaction as the first order of business in the subsequent receiving and workplace safety , working hours, physical environmental conditions , hygiene - sanitation practices are observed in the presence of such elements . Overall, the average value of employee satisfaction in navigating the health of our country , depending on factors mentioned above illustrate the need to further improvement . In this context, state-controlled studies on matters that affect the level of satisfaction that go to the continuous improvement and development, we can see that on display .