Muhasebe hile ve hatalarının engellenmesinde bağımsız denetim faaliyetleri ve bir anket uygulaması
The activities of independent audit for the prevention of accounting frauds and mistakes and a survey application
  1. Tez No: 379133
  2. Yazar: SERKAN ERCİNLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FARUK DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir ülkenin gelişmesinin bağlı olduğu unsurlardan biri de o ülkenin para ve sermaye piyasasında önemli bir yol katetmiş olmasıdır. Nitekim sermaye piyasaları aracılığıyla küçük yatırımlar büyük projelere dönüşebilmekte ve bunun ülke ekonomisine katkısı oldukça büyük bir seviyede olmaktadır. Finansal piyasaların gelişmesine paralel olarak yatırımcıların sadece evrensel bir dil olan Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na değil, aynı zamanda doğru ve güvenilir bilgiye olan ihtiyaçları da artmıştır. Tüm bu ihtiyaçlar finansal tabloların dış denetimden geçmiş olmasını gerekli kılmıştır. İşletme yönetimleri ya da işletme personelleri tarafından çeşitli nedenlerden dolayı hilelere başvurulmakta ve bu yatırımcı ilişkilerini, dolayısıyla finansal piyasaları olumsuz etkilemektedir. Hile, günümüzde işletmelerin kara deliği olarak adlandırılmaktadır. Birleşik Devletler'de yaşanmış olan Enron skandalı gibi muhasebe skandalları, hileli finansal raporlamanın finansal tablo kullanıcılarını yanıltmasının yıkıcı sonuçlarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the elements associated with development of a country is important progress on the Money and capital market of that country. As a matter of fact, minor investments may turn into major projects through the capital markets and this contributes in the country economy to a great extent. Requirements of investors not only for the International Accounting Standards and International Financial Reporting Standards, being a universal language, but also for accurate and reliable information increased in paralel with the development of the financial markets. All such requirements required financial statements to have undergone external audit. Business managements or business personel apply to frauds for various reasons against the management affecting investor relations and thus financial markets adversely. Fraud is called as the black hole of businesses presently. The accounting scandals experienced in the United States such as Enron scandal indicated destructive results of fraudulent financial reporting misleading financial statement users.