Çalışma hayatında esneklik ve çalışan performansı üzerindeki etkisine yönelik deneysel bir araştırma
An experimental research on flexibility in business life and its effects on employee performance
- Tez No: 379134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, esnek çalışma yöntemleri uygulayan işletmelerdeki çalışanların esnek çalışma düzenlemelerine yönelik tutumlarının örgütsel sadakatları, iş tatmini, işin esnekliğe uygunluğu, esnek çalışma saatlerine karşı tutumları, motivasyon, işe bağlılık ve işin negatif etkisinin çalışan performansı üzerinde etkisi anket yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu doğrultuda farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve esnek çalışma saatleri düzenlemesinin mevcut olduğu firma çalışanlara yönelik anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasında toplam 200 çalışana ulaşılmıştır. Araştırma modelini kapsayan esneklik alt faktörleri ve çalışan performansı arasında yapılan korelasyon analizi sonucunda, iş-yaşam dengesini sağlama konusunda esnek çalışma düzenlemelerinin çalışan performansı üzerinde pozitif etkisi olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda esnek çalışma saatleri ile çalışanların esnek çalışma düzenlemelerine yönelik olumlu tutumlarının örgütsel sadakat üzerinde doğrudan ve pozitif etkisi olduğu ve çalışan performansını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, attitude of employees towards flexible working regulations in businesses that apply flexible working methods and the effect of their attitudes on their organizational loyalty, job satisfaction, job's suitability to flexibility, their attitude towards flexible working hours, motivation and devotion to the work and also effect of job's negative effect on employee performance has been analyzed with survey method. Accordingly, survey study has been conducted on employees of companies that operate in different sectors and in which flexible working hours regulation exist. A total of 200 employees have been reached in the survey study. As a result of correlation analysis done between flexibility sub-factors in scope of the research model and employee performance, it has been seen that flexible working hours has a positive effect on employee performance respecting providing the work-life balance. In the wake of the conducted regression analysis, it has been seen that flexible working hours and employees' positive attitudes towards flexible working regulations have a direct and positive effect on organizational loyalty and increase employee performance.