Değişim mühendisliği ve kıyaslama (benchmarkıng) yönetim tekniklerinin firma performansı üzerindeki etkisi: Bir istanbul örneği
The impacts of management methods of the business process reengineering and benchmarking on the performance of the firms: A sample from Istanbul
- Tez No: 379135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son dönemde; rekabetin küresel boyutlara ulaşması, rekabet etme yöntemindeki değişimler ve şartlarındaki ağırlaşmalar sebebiyle, değişmek gerektiği düşüncesi üzerindeki şüpheler ortadan kalkmış bunun yerine, ne kadar hızlı ve etkin değişileceği soruları üzerinde tartışılmaya başlanmıştır. Değişimin hızlı ve bir o kadar başarılı olabilmesi için geçen zaman içerisinde ekonomi teorisyenleri tarafından bazı yaklaşımlar ve yönetim teknikleri geliştirilmiştir. Bu yüksek lisans tezinde işletmelerin orta ve üst düzey yöneticilerinin modern işletme yönetim tekniklerine yönelik yaklaşımları ve bu tekniklerin uygulanması halinde işletme performanslarını ne yönde ve ne ölçüde etkileyeceğini düşündüklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında yapılan literatür taraması ile Değişim Mühendisliği ve Kıyaslama(Benchmarking) yönetim tekniklerinin özellikleri, uygulama aşamaları, dünyada ve Türkiye'deki örnekleri hakkında bilgiler verilmiştir. Kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında ve literatürde geçerli olan ölçekler kullanılarak araştırma amacıyla 93 sorudan oluşan kapsamlı bir anket hazırlanmış, bu anket İstanbul'da faaliyet gösteren 27 farklı sektörden küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin 168 orta ve üst düzey yöneticisine uygulanmış ve bu tekniklerin işletmelerin performansları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ortaya çıkan bulgular, yöneticilerin modern yönetim tekniklerinin kullanılmasıyla; işletmenin karlılığı, öz sermaye artışı ve verimliliğinde doğrudan bir artışa yol açtığını düşündüklerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the global increase in competitiveness, the changes in the methods of competition and worsening conditions in the competitive world, the idea of whether to change or not is not questioned any more. Instead, nowadays, how fast and effective the change must be is the question itself. Economists and theorists have developed several approaches and management techniques to ensure that change can be fast and successful. Within the scope of this thesis, the ways mid-level and senior managers' approach to modern management methods are evaluated. Moreover, their opinions about the effects of these methods on the performance of the firms are evaluated. Based on the literature review, examples clarifying the qualities of management methods, application processes in Business Process Reengineering and Benchmarking have been examined. A comprehensive survey consisting of 93 questions has been tailored in the light of the information gathered from the resources and using the valid scales in the literature. The survey has been conducted on 168 mid-level and senior managers working in 27 small, medium and large sized firms operating in different sectors and the impacts of these methods on the performance of the firms have been researched. The findings reveal that managers think the firms are able to make profit, increase equity capital and productivity by using modern management methods.