İnmeli hastalarda risk faktörleri: Bir vaka- kontrol çalışması
Risk factors in stroke patients: a case-control study
- Tez No: 86371
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
QZET Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği'ne 1 Haziran 1995-31 Aralık 1995 tarihleri arasında yatırılmış 83 anşık inmeli hasta yaş yönünden kendileriyle eşleştirilmiş, hastanede yatmakta olan kontrollerle karşılaştırlmıştır. Dünya Sağlık Örgütünün inme ölçütlerine uyan iskemik inmeli ya da parankim içine kanamalı hastalar çalışmaya alınırken, subaraknoid kanamalı ve arteriyovenöz malformasyona bağlı beyin kanamalı hastalar çalışma dışmda bırakılmıştır. Her hasta için, sosyodemografik verilerle kişisel ve ailesel tıbbi öykü yapılandırılmış bir soru formu aracılığıyla derlenmiş, ayrıntılı fizik ve nörolojik muayene yapılmıştır. EKG anormallikleri yan yapılandırılmış bir forma kaydedilmiş, kan biyokimyası analiz sonuçlan derlenmiştir. Hipertansiyon ve diyabet bulunup bulunmadığına ilişkin klinik kararlar da kaydedilmiştir. Hastalann klinik sendromlan Oxfordshire Community Stroke Project başlıklanna göre sınıflanmıştır. Klinik sonlanım Oxford Handikap Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir, inmenin ortaya çıkışım ve tipini, klinik sendromun tipini ve prognozu belirlemeye yarayabilecek olası risk faktörleri hem bütün grup için hem de iskemik ve kanamalı alt gruplar için ayn ayn irdelenmiştir. Vaka ve kontrol gruplan birbirinden sigara içme, öyküyle ya da klinik gözlemle saptanan diyabet ve hipertansiyon, ailede inme öyküsü, geçici iskemik atak ya da geçici nörolojik olay öyküsü, ve kalp kapak hastalığı yönlerinden aynlmaktaydı. İskemik vaka grubu ve kontrol grubu birbirinden sigara içme, öyküyle ya da klinik gözlemle saptanan hipertansiyon, klinik gözlemle saptanan diyabet, geçici iskemik atak ya da öyküsü ve ailede hipertansiyon öyküsü yönlerinden aynlmaktaydı. Hemorajik vaka grubu ise kontrol grubundan öyküyle ya da klinik gözlemle belirlenen hipertansiyon, klinik gözlemle saptanan diyabet ve geçici iskemik atak ve geçici nörolojik olay öyküsü yönlerinden ayrlmaktaydı. İskemik ve kanamalı gruplar birbirinden hastanede yatış sırasında doğrulanan diyabet ve yatış sırasındaki kan basıncı parametreleri ve yatış sırasındaki kan şekeri değeri yönünden aynlmaktaydı 96Yatış sırasındaki kan basıncı ve kan şekeri Oxford Handikap Puanı'nın >3 oluşu ya da ölüm biçiminde belirlenen kötü prognoz için en önemli belirleyici niteliğindeydi. Bu bulgular büyük kohort çalışmalarından elde edilen bulgulara göre biraz farklıdır. Farklılıklar Türk toplumu için risk profilinin farklı oluşunu yansıtıyor olabilir, ama olasılıkla yalnızca örneklemimizin görece küçük oluşunun sonucudur. Gelecekte bu farklılıkların öngörü değerine yönelik çalışmalar yapılması gerekecektir. 97
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 83 subsequent cases of stroke admitted to the Neurology Clinic, Istanbul University, Istanbul School of Medicine between June, 01, 1995 and December, 31, 1995 were prospectively investigated and compared with age-matched inpatient controls. Cases with ischemic stroke and intraparencymal hemorrhage meeting WHO criteria for stroke were included in the study while those cases with subarachnoid hemorrhage and cerebral hemorrhage due to arteriovenous malformations have been excluded. Sociodemographic data and personal and familial medical history were obtained by means of a structured questionnaire and detailed physical and neurological examination was performed for each patient. ECG abnormalities were recorded on a semi-structured sheet and results of blood chemistry analyses were obtained. Clinical decisions regarding presence or absence of hypertension and diabetes mellitus were also recorded. Clinical syndromes of the patients were determined according to the entities of Oxfordshire Community Stroke Project Classification. Clinical outcome of the patients were evaluated using Oxford Handicap Scale. Possible risk factors useful for deteraiining presence and type of stroke, clinical syndrome severity and outcome were analyzed for the whole group and for ischemic and hemorrhagic subgroups separately. Case and control groups differed in terms of cigarette smoking, hypertension and diabetes as determined by history or clinical observation, family history of stroke, history of transient ischemic attacks or transient neurological events, valvular heart disease, and subnormal HDL levels. Ischemic and hemoorhagic groups differed from each other in terms of diabetes mellitus confirmed during hospital stay and blood pressure parameters and blood sugar on admission. Blood pressure and blood sugar on admission were the single most important predictors of poor outcome as determined by an Oxford Handicap score of >3 or death. These findings are somewhat different from those obtained by large cohort studies. These differences may be reflecting a different risk profile for Turkish population; but more 98probably are only a result of our relatively small sample size. Future studies focusing on these differences will be necessary. 99