Metabolik kontrolleri iyi ve kötü diyabetik kronik periodontitisli hastaların ve non-diyabetik kronik periodontitisli hastaların dos, tükürük ve serum örneklerinde visfatin seviyelerinin araştırılması ve periodontitisin klinik ve biyokimyasal parametreleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The investigation of visfatin levels in serum, saliva and gcf samples of non-diabetic chronic periodontitis patients and well-controlled and poorly controlled diabetic chronic periodontitis patients, and evaluation of the relationship with clinical and biochemical parameters of periodontitis
- Tez No: 379419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK FATİH ÇANAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; metabolik kontrolleri iyi ve kötü diyabetik kronik periodontitisli hastaların ve non-diyabetik kronik periodontitisli hastaların DOS, tükürük ve serum örneklerinde visfatin seviyelerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışma protokolü gereği her biri 15 katılımcıdan oluşan 5 grup oluşturuldu; sistemik sağlıklı ve periodontal olarak sağlıklı bireylerin oluşturduğu grup (DM-P-), sistemik sağlıklı ve periodontitisli grup (DM-P+), diyabetli ve periodontal olarak sağlıklı grup (DM+P-) ile diyabetli ve periodontitisli grup (DM+P+), kontrolsüz diyabetli ve periodontitisli grup (KDM+P+). Serum, tükürük ve DOS örneklerinin alınmasını takiben klinik periodontal parametreler kaydedildi. Lokal ve sistemik visfatin, TNF-α ve IL-1β düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü. Bulgular: En yüksek visfatin, TNF-α ve IL-1β seviyeleri (KDM+P+) grubunda tespit edildi. Kontrolsüz diyabet ve kronik periodontitisin lokal ve sistemik proinflamatuar sitokin ve visfatin seviyesini benzer şekilde etkilediği tespit edildi. (p>0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigation of visfatin levels in serum, saliva and GCF samples of non-diabetic chronic periodontitis patients and well-controlled and poorly controlled diabetic chronic periodontitis patients, and evaluation of the relationship with clinical and biochemical parameters of periodontitis Material and Method: According to the study protocol, 5 groups which each one were consisted of 15 subjects were planned as follows: periodontally healthy patients with systemically healthy (DM-P-); patients with systemically healthy and CP (DM-P+), periodontally healthy patients with diabetes (DM+P-), patients with diabetes and CP (DM+P+), patients with poorly controlled diabetes and CP (KDM+P). Serum, saliva and GCF samples were obtained before the recording of clinical periodontal parameters. Local and systemic levels of visfatin, TNF-α and IL-1β were determined as biochemically. Results: The highest visfatin, TNF-α and IL-1β levels were seen in (KDM+P+) group. It was determined that, in patients with poorly controlled diabetes and periodontitis, all biochemical parameters were increased (p>0.001).