Beyaz gürültünün yenidoğanlarda emme başarısına etkisi
The effect of white noise on sucking success in newborns
- Tez No: 379473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma beyaz gürültünün yenidoğanlarda emme başarısına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Erzurum Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı olan Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi'nde 01 Nisan 2013- 20 Şubat 2014 tarihleri arasında deneysel olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, 30 Mayıs 2013 -30 Ağustos 2013 tarihleri arasında Erzurum Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi'nde doğan araştırma grubu seçim kriterlerine uyan bebekler oluşturdu. Araştırmada, örneklem grubu seçimine gidilmeden evrenin tamamı ile çalışıldı. Deney grubundaki bebeklere (S=63) doğum sonrası ilk emzirmede ve 24 saat sonraki emzirmede beyaz gürültü dinletisi dinletilerek emme başarıları değerlendirildi. Kontrol grubundaki bebeklere (S=64) klinik rutin bakımı dışında herhangi bir girişim yapılmadı. Veriler“Anneyi ve Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”ile araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım, ortalama, ki-kare testi, bağımsız ve bağımlı gruplarda t-testi, varyans analizi, cronbach alpha katsayı hesaplaması, bağımsız gözlemciler arası uyum analizinde Kappa testi kullanıldı. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve annelerden aydınlatılmış onam alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to determine the effect of white noise on sucking success in newborns. Material and Method: This experimental study was conducted at Nenehatun Obstetrics Hospital of Erzurum Public Hospitals Union between 01 April 2013- 20 February 2014. The population of the study consisted of infants that were born at Nenehatun Obstetrics Hospital in Erzurum between 30 May 2013 and 30 August 2013 and met the eligibility criteria of the study group. The study was conducted with the whole population without selecting a sample group. Infants in the experimental group (n=63) were made listen to the white noise on the first breastfeeding after birth and one more time 24 hours later, and their sucking success was evaluated. No intervention except for the clinical routine care was performed on infants in the control group (n=64). The data were collected by the researcher with“Mother's and Baby's Descriptive Information Form”and“LATCH Breastfeeding Assessment Tool”. Percentage distribution, mean, chi-square test, independent and dependent samples t-test, analysis of variance and cronbach alpha coefficient were used to assess the data; Kappa test in compatibility analysis between independent observers were used. As well as ethical approval and official permission, an informed consent was received from mothers to conduct the study.