Beyaz gürültünün prematüre bebeklerde emme başarısına ve bebek konforuna etkisi
The effect of white noise on sucking successand infant comfort in premature babies
- Tez No: 686670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma beyaz gürültünün prematüre bebeklerde emme başarısına ve bebek konforuna etkisini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma 01.09.2020-01.03.2021 tarihleri arasında, Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 66 yenidoğan oluşturmuştur. Araştırmada hasta tanılama formu, uygulama kayıt formu, Prematüre Bebek Konfor Ölçeği, LATCH emzirme tanılama ölçüm aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Müzik ve kontrol grubundaki yenidoğan bebeklerin uygulama öncesi ve sonrası LATCH ve Prematüre Konfor Ölçeği puanları arasında anlamlı farklılaşma bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled study to determine the effect of white noise on sucking success and infant comfort in premature babies. The research was conducted between 01.09.2020-01.03.2021 in Bulent Ecevit University Application and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit. The sample of the study consisted of 66 newborns. Patient identification form, practice record form, premature infant comfort scale, LATCH breastfeeding diagnostic measurement tool were used in the study. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. There was no significant difference between LATCH and premature comfort scale scores of the newborn babies in the music and control groups before and after the application (p> 0.05).