Kiral barbitürik asit türevlerinin sentezi
Synthesis of the chiral barbituric acid derivatives
  1. Tez No: 380319
  2. Yazar: MEHMET ÇETİNALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİME EBRU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Özellikle ilaç endüstrisinde kullanılan kiral ilaçların farklı biyolojik aktiviteler sergilemesi ve farklı fizyolojik özelliklere sahip olması bu maddelerin araştırılmasını ve geliştirilmesini oldukça güncel ve önemli yapmaktadır. Asimetrik karbon atomu içeren kiral bileşiklerin biyolojik aktivitesinin çoğunlukla İlaçlarda enantiyomerlerden biri istenen aktiviteye sahipken, diğer enantiyomeri farklı ve zararlı farmakolojik özelliklere sahiptir. Kiral bileşiklerin kullanımıyla tek veya iki enantiyomer içeren ilaç ve ilaç hammaddelerinin sentezlenmesi bu tür çalışmalardaki temel hedeftir. Yapılan literatür araştırmaları doğrultusunda, bu çalışmada, heterosiklik yapı ve kiral merkez içeren aldehitler kullanılarak barbitürik asit ile tepkimesi sonucu kiral barbitüratlar sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde pirol karbaldehitin (R) ve (S) enantiyomerleri sentezlenmiştir. Çalışmanın esas hedefi olan ikinci bölümde, ise bu sentezlenen aldehitler barbitürik asit ile tepkimeye sokularak yeni kiral barbitüratlar sentezlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise sentezlenen tüm bileşkilerin yapı analizleri 1H-NMR, 13C-NMR teknikleriyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chiral drugs especially used in pharmaceutical industry, demonstrate different biological activitives and have different physiological properties this makes them current and important in aspect of the investigation of and development of these drugs. The biological activity of chiral compounds mostly containing asymetric carbon atoms, it is clearly seen that one of the enantiomers is in the desired activity and the other enantiomer has a different and harmful pharmacological properties. By the use of chiral compounds to synthesize drugs and pharmaceutical raws containing one or both enantiomers is the basic goal of this kind of work. In line with the literature research, in this study, it is aimed to synthesize chiral barbiturates carried out with the reaction between barbituric acid using a heterocyclic structure and aldehydes containing chiral centers. This study consists of three parts. In the first part, enantiomers of pyrrole carbaldehyde, (R) and (S) were synhesized. In the second part including the main objective of the study, the new chiral barbiturated were synthesized with the reaction between the aldehydes and the barbituric acid. In the last part of the study, it is aimed to carry out the structural analysis of the whole compounds synthesized with the techniques of 1H-NMR and 13C-NMR.