Triptofana duyarlı moleküler baskılanmış p[ HEMA – MMA] üzerinde impedimetrik biyosensör uygulaması
Impedimetric biosensor application of tryptophan sensitive moleculary imprinrinted p [HEMA - MMA]
- Tez No: 380393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında triptofan tayini için moleküler baskılanmış camsı karbon sensörü geliştirilmiştir. Camsı karbon yüzeyine hidroksi etil metakrilat ( HEMA) ve metil metakrilat ( MMA) monomerleri kullanılıp triptofanla kompleks oluşturarak triptofan baskılanmış poli(2-hidroksietil metakrilat-metil metakrilat) polimer filmi oluşturulmuştur. Dönüşümlü voltametri kullanılarak modifiye edilmemiş camsı karbon yüzeyi, baskılanmamış ve baskılanmış polimer yüzeylerininin voltamogramı elde edilmiştir. Daha sonra bu yüzeyler X – Işını Fotoelektron Spektroskopisi ( XPS) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca yüzey yapısı Atomik Kuvvet Mikroskobu ( AFM) imcelenmiştir. Bu çalışmalara destek amaçlı Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopi ( EIS) ile baskılanmamış ve baskılanmış polimerlerinin empedansları karşılaştırılmıştır. Yine EIS yöntemi ile optimasyon şartları, biriktirme süresi parametreleri belirlenmiştir. EIS yöntemi ile kalibrasyon çalışması yapılmış ve 10-12 M gibi bir konsantrasyon değerine kadar inilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the molecularly imprinted glassy carbon tryptophan determination sensor has been developed. Glassy carbon surface hydroxyethyl methacrylate (HEMA) and methyl methacrylate (MMA) monomers used tryptophan tryptophan suppressed by complexing with poly (2-hydroxyethyl methacrylate-methyl methacrylate) polymer film was formed. Using cyclic voltammetry unmodified glassy carbon surface, unimprinted and imprinted polymers were obtained with surface voltammetry. Then the surface X - Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) and were evaluated. In addition, the surface structure Atomic Force Microscopy (AFM) were examined. Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) for supporting this study and unimprinted, and the impedance of imprinted polymers were compared. Again, optimization of the conditions for the EIS method, deposition time parameters are determined. EIS conducted by the method of calibration and such a concentration of 10-12 M value was reached.