Genişlemeyen dönüşümler için sabit nokta yaklaşım metotları ve varyasyonel eşitsizlik problemleri
Fixed point approximation methods and variational inequality problems for nonexpansive mappings
  1. Tez No: 380490
  2. Yazar: İBRAHİM KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde sabit nokta problemleri ile varyasyonel eşitsizlik problemlerinin ortak çözümünü bulmak için yeni iterasyon metotları teşkil edilmiştir. Bu iterasyon metotlarının Banach ve Hilbert uzaylarında uygun şartlar altında zayıf ve kuvvetli yakınsamaları incelenmiştir. Ayrıca keyfi bir aralıkta tanımlı sürekli fonksiyonlar için Picard-Mann hybrid iterasyonunun dönüşümün sabit noktasına kuvvetli yakınsaklığı ispatlanmış ve bu iterasyonun diğer iterasyonlarla yakınsama hızı karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak sürekli fonksiyonlar için Picard-Mann hybrid iterasyonunun, diğer iterasyonlardan daha hızlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new iterative methods are introduced to find the common solutions of fixed point problems and variational inequality problems. Under the suitable conditions, the weak and strong convergence of proposed iteration methods are studied in Banach and Hilbert spaces. Also, it is proved that Picard-Mann hybrid iteration for continuous functions on an arbitrary interval converges strongly to a fixed point of the mapping and it is compared that the rate of convergence of this iteration with the other iterations. Consequently, it is showed that the Picard-Mann hybrid iteration for the continuous functions converges faster than the other iterations.