Diarilheptanoid yapılı altı biyolojik aktif doğal ürünün toplam sentezi
Total synthesis of bioactive six natural products with diarylheptanoid backbone
  1. Tez No: 380499
  2. Yazar: HATİCE SEÇİNTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Diarilheptanoid yapısında beş doğal ürün; (E)-7-(3,4-dihidroksi-5-metoksifenil)-1-fenilhept-4-en-3-on (74), (E)-7-(4-hidroksifenil)-1-fenilhept-4-en-3-on (80), (E)-7-(3,4-dihidroksifenil)-1-(4-hidroksifenil)hept-4-en-3-on (81), 2-benzil-5-fenetilfuran (83) ve 2-(4-hidroksi-3-metoksibenzil)-5-fenetilfuran (84) bileşiklerinin ilk toplam sentezleri gerçekleştirildi. Ayrıca (E)-1,7-difenihept-4-en-3-on (82)'nin alternatif toplam sentezi gerçekleştirildi. Bu altı diarilheptanoidin toplam sentezi yakınsak yönteme dayandırıldı. Bu amaçla, uygun bütün parçalar gerekli koruyucu gruplarla birlikte bağımsız olarak sentezlendi ve bu parçalar ilgili diarilheptanoid bileşiğini oluşturmak üzere birleştirildi. Sentetik yaklaşımda yöntem olarak Wittig reaksiyonu, alkilasyon ve Friedel-Crafts açilleme reaksiyonları kullanıldı. Toplam sentezi gerçekleştirilen diarilheptanoidler arasında doğal ürün 80, 81 ve 82 bileşiklerinin özellikle BT-20 hücre hatlarına karşı güçlü ve seçici sitotoksik aktivite gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Five natural diarylheptanoids; (E)-7-(3,4-dihydroxy-5-methoxyphenyl)-1-phenylhept-4-en-3-one (74), (E)-7-(4-hydroxyphenyl)-1-phenylhept-4-en-3-one (80), (E)-7-(3,4-dihydroxyphenyl)-1-(4-hydroxyphenyl)hept-4-en-3-one (81), 2-benzyl-5-phenethylfuran (83) and 2-methoxy-4-((5-(2-phenethyl)furan-2-yl)methyl)phenol (84) were synthesized for the first time in the literature. In addition, the alternative total synthesis of (E)-1,7-diphenylhept-4-en-3-one (82) was performed. Our strategy for the synthesis of the six diarylheptanoids were based on convergent methods. For this purpose, all suitable parts with necessary protective groups were independently synthesized and were reacted to give the corresponding diarylhaptanoid compound. Wittig reactions, alkylation and Friedel-Crafts acylation reaction were the methods used in these synthetic approaches. The synthesized natural products 80, 81 and 82 were found to exhibit potent and selective cytotoxic activity against especially BT-20 cell lines.