Broyler rasyonlarında monensin kullanımı
The Use of monensin in broiler rations
  1. Tez No: 80081
  2. Yazar: NUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL KÜÇÜKERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Broyler rasyonlarında monensin kullanılması Bu çalışma rnonensinin broylerlerde canli ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve koksidiozise etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmada 150 adet broyler (Ross- Brow) civciv kullanıldı. Herbiri 50 adet civcivden oluşan bir kontrol ve iki deneme olmak üzere toplam üç grup üzerinde yürütülen araştırma 5 hafta sürdürüldü. Deneme hayvanlarının konsantre yemlerine 50 ve 100 ppm monensin katılmış, kontrol grubundaki hayvanlara monensin verilmemiştir. Gruplarda deneme sonu canlı ağırlıklar sırasıyla 1586.4, 1610 8 ve 1561.4 g olarak tespit edilmiştir. Deneme süresince kontrol grubunda canh ağırlık artışı 1541.82, deneme gruplarında (grup 1 ve 2) bu değer sırasıyla 1566.59 ve 1516.45 g olarak belirlenmiştir. Kontrol ve deneme gruplarında yem tüketimi sırasıyla 2560, 261 2 ve 2560 g olarak tespit edilmiştir. Tüm gruplarda ( kontrol, grup 1 ve grup 2) yemden yararlanma derecesi ise 1.66, 1.67 ve 1.66 dır. Bu çalışmada tüm gruplarda (kontrol, grup 1 ve grup2) koksidiozis semptomlarına rastlanılmamıştır. Sonuç olarak 50 ve 100 ppm düzeyinde konsantre yemlere katılan monensinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranına etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
23 SUMMARY The use of monensin in broiler rations This study was carried out to determine the effect of live weight, feed consuption, feed efficiency and coccidiosis in broiler. A total of 150 broiler (Ross- Brow) chicks was used. The experimental period of research conducted on three groups (one control and two treatments) comprising 50 chicks each was lasted five weeks. Concentrate rations of experimental groups (Group 1 and Group 2) were added the amount of 50 and 100 pmm monensin, control group was not. The averages of final weights of cattle in the experimental groups (Group 1 and Group 2) were 1586.4, 1610.8 and 1561.4 g respectively. Overall daily weihht gain was found to be 1541.82 in the control group; 1566.59 and 1516.45 g in the experimental groups (Group 1 and Group 2). The average feed consuption was 2560, 2612 and 2560 g respectively. The total feed intake per kg live weight gain was 1.66, 1.S7 and 1.66 respectively. in this study was not semptom coccidiosis for all groups (control, group 1 and group 2). It is concluded that 50 and 100 ppm monensin added to the concentrate rations was not effective live weight, weight gain, feed consuption and feed efficiency.