The relationship between perceived parenting practices and subjective well-being of emerging female adults in Turkey
Türkiye'deki beliren yetişkinlik dönemindeki kadınların ebeveynlerinin uygulamalarına dair algısı ile öznel iyi-oluşları arasındaki ilişki
- Tez No: 380746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RYAN MACEY WISE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki kentlerde yaşayan beliren yetişkinlik dönemindeki kadınların ana babalarının ebeveynlik uygulamalarına dair algıları ile öznel iyi oluşları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmaya 19-25 yaş arasında 302 beliren yetişkinlik dönemindeki kadınlar katılmıştır. Mutluluk, iyimserlik, zindelik ve tatmin öznel iyi-oluşun bileşenleri olarak ele alınmıştır. Algılanan ebeveyn uygulamaları (özerklik desteği, katılım ve yakınlık) Ana-Baba Algısı Ölçeği ile ölçülmüştür. Ebeveyn uygulamaları, Öz-Belirleme kuramı perspektifinden yararlanılarak ele alınmıştır. Eşleştirilmiş iki grup arasında yapılan t-test sonuçlarına göre katılımcıların anne ve babalarının ebeveynlik uygulamalarını algılayışlarında; katılım ve özerklik desteği uygulamalarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Algılanan ebeveyn uygulamaları ve öznel iyi-oluş arasındaki ilişkiyi incelemek için çoklu hiyerarşik regresyon analizleri ve Pearson korelasyon testleri yapılmıştır. Sonuçlara göre, algılanan ebeveyn uygulamalarının beliren yetişkinlik dönemindeki kadınların öznel iyi-oluşları arasında kısmi olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları, hem teorik hem de uygulamalı alanda tartışılmıştır, ayrıca gelecek çalışmalara yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the perception of maternal and paternal parenting practices and their relationship with subjective well-being (SWB) of emerging female adults living in urbanized regions in Turkey. A total of 302 emerging female adults, between the ages of 19 to 25 participated in this study. Happiness, optimism, vitality and satisfaction were employed as indicators of SWB. Perceived parenting practices (involvement, autonomy support and warmth) were measured with Perceptions of Parents Scale. Parenting practices were approached from the Self-Determination Theory perspective. Paired samples t-test was conducted to explore the differences between perceived maternal and paternal practices in terms involvement, autonomy support and warmth. The results indicated that there were significant differences between perceived maternal and paternal practices in terms of involvement and warmth. A series of multiple hierarchical regression analyses and Pearson correlation tests were conducted to examine the relationship between perceived parenting practices and SWB. Results revealed that perceived parenting practices were moderately related to emerging female adults' SWB. Both theoretical and applied implications of the results were discussed and also suggestions for future study were addressed.