Veri madenciliğinden birliktelik kuralı ile onkoloji verilerinin analiz edilmesi: Meram Tıp Fakültesi Onkoloji örneği
Analyzing breast cancer data using association rule mining: Meram Faculty of Medicine Oncology Department
  1. Tez No: 380809
  2. Yazar: ADNAN KARAİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞIR GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknoloji ile birlikte yaşamın her alanında artan veri miktarı“veri ambarları”kavramını gündeme getirmiştir. Veri madenciliği, ortaya çıkan çok büyük veri kümelerinin oluşturduğu veri ambarlarının analiz edilerek yararlı bilgiler elde edilmesini sağlayan yaklaşımlar bütünüdür. Veri miktarının büyük olduğu ve her geçen gün arttığı alanlardan birisi de sağlık sektörüdür. Her gün binlerce hastaya ait gerek kişisel gerek tıbbi veriler kayıt altına alınmakta ve bu enformasyon depolanmaktadır. Ancak bu verilerin çok az bir kısmı analiz edilebilmekte ve geriye kalan kısmından faydalı olabilecek enformasyon elde edilememektedir. Özellikle hastane yönetim sistemleri, tedavi yöntemleri ve koruyucu hekimlik konusunda maliyetleri azaltıcı yöntemlerin geliştirilmesi için ambardaki verilerin analiz edilmesi gerekmektedir. Klasik istatistiksel yöntemler ile büyük veri kümelerini analiz etmek zor olduğu için, çeşitli veri madenciliği yöntemleri geliştirilmiş ve bilgisayar programcılığı yardımıyla analiz yapmak daha uygulanabilir hale gelmiştir. Birliktelik kuralı, sağlık alanında yeni kullanılan analiz yöntemlerinden birisi olup; değişkenlerin birlikte görülme olasılıkları üzerinden örüntü oluşturmak ve buna bağlı olarak destek ve güven değerlerini hesaplamak için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Meram Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesine ait retrospektif çalışma sonucu elde edilen göğüs kanseri verileri üzerinde APRIORI algoritması uygulanacak ve verilerdeki birliktelik örüntüleri ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The amount of data, increasing together with the technology, has brought the concept of“data warehouse”in every field of life. Data Mining is a set of approaches analyzing these data warehouses formed by very large data sets and allows to gather useful information. One of the fields where the amount of data is large and getting larger everyday is the health sector. Many personal and medical data belonging to thousands of patients are recorded and stored. However, small part of these data can be analyzed and the remaining part may not be helpful to obtain useful information. The data in warehouses must be analyzed to improve the methods for hospital management systems, treatment and health care systems to reduce the costs. Since analyzing large data sets using classical statistical methods is difficult, various data mining methods have been developed and these methods have become more feasible with the help of certain softwares. Association rule is an important data-mining task to find hidden patterns between the variables and used recently in the field of healthcare. In this study, we will calculate the support and confidence of the associations in data set. APRIORI algorithm will be applied onto the retrospectively obtained breast cancer data belonging to Oncology Hospital of Meram Faculty of Medicine.