Diferensiyel denklemler öğretimi için harmanlanmış öğrenme yöntemi
Blended learning method for teaching differential equations
- Tez No: 380811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın temel amacı diferansiyel denklemler öğretiminde harmanlanmış eğitim modelinin (HEM) öğrencilerin akademik başarıları ve motivasyonları üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu modelin avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymaktır. Bu çalışmada Diferansiyel Denkler konusu için Harmanlanmış Eğitim Modeline uygun bir müfredat programı ve materyaller hazırlanmıştır. Kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi kullanırken, deney grubunda harmanlanmış eğitim modeli kullanılmıştır. Uygulama grubunda, hazırlanan müfredat programı gereği on dört haftanın beş haftasında dersler online olarak anlatılmıştır. Bu araştırmada hem nitel hem de nicel veri toplama araçları kullanılmıştır. HEM ile eğitim almış öğrencilerle Geleneksel Eğitim Modeliyle (GEM) eğitim almış olan öğrencilerin ön test ve son test ortalama puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Öz yeterlilik, sınav notu motivasyonu ve kariyer motivasyonu alt boyutları bakımından eğitim modelleri arasında anlamlı bir farklılık görülmemekte iken GEM ile eğitim almış olanların öz-belirleme alt boyutunun ortalaması, HEM ile eğitim almış olanların ortalamasından anlamlı derecede daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. HEMi uygulayan öğretim elemanlarına ve öğrencilere gerekli eğitim araçları sağlanmalı, karşılaştıkları teknik problemlerle ilgili ihtiyaç duyduklarında ulaşabilecekleri destek birimler oluşturulmalıdır. HEM ile dersler tasarlanırken sosyal medya araçları mutlaka sisteme entegre edilmeli ve bu araçların sağladığı avantajlardan faydalanılmalıdır. Araştırma sonuçları Harmanlanmış Eğitim Modelinin Diferansiyel Denklemler eğitiminde iyi bir alternatif olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the effects of a blended learning environment on teaching differential equations and also to determine the advantages and disadvantages of a blended learning method. In this study, a course of differential equations was prepared with a syllabus and related materials according to the blended learning model. Two classes with an instructor teaching differential equations were studied. All of the students were exposed to the same concepts. The control group was taught in a traditional face-to-face manner with very little technology support while the experimental group was taught in a blended learning environment. The students of the experimental group took the course in an online environment for five weeks. Data collection consisted of a mixed-methods approach. No significant difference was observed between the results of the pre-test and post-test, based on delivery methods. In terms of the students' intrinsic motivation, self-efficacy, grade motivation and career motivation, no statistically significant difference between the two groups was found. However, a significant difference between the motivation levels of self-determination was observed. The results demonstrate that both the students and the instructor require technical support. Administrations should provide both students and teacher with the necessary tools and technical support when they are needed. The researcher is left to conclude that during the process of designing course materials, instructors should take advantage of social media. Therefore, as the results show, a blended learning environment is a good alternative for teaching differential equations.