Pertürbasyon metoduyla parabolik potansiyel kuantum nokta yapıda rölativistik düzeltme terimlerinin hesaplanması
Calculation of relativistic terms of parapolic potential quantum dot using perturbation method
  1. Tez No: 380923
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada merkezinde hidrojen benzeri safsızlık bulunan parabolik potansiyele sahip düşük boyutlu kuantum nokta yapısında rölativistik düzeltme terimlerini incelendik. Sınırlandırıcı potansiyeli sonsuz küresel bir kuyu şeklinde göz önüne alındı. Taban ve bazı uyarılmış seviyelerin enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları Kuantum Genetik Algoritma (KGA) ve Hartree-Fock Roothaan (HFR) yöntemi kullanılarak hesaplandı. Tek elektron atomik orbitaller Slater tipi baz setlerinin lineer toplamı şeklinde oluşturuldu. Pertürbasyon metodunu kullanarak kinetik enerji gelen rölativistik düzeltme, Darwin ve Spin-Yörünge düzeltme terimleri dot yarıçapının fonksiyonu olarak hesaplandı. Hesaplamalarda rölativistik etkilerin safsızlığa ve dot yarıçapına güçlü bir şekilde bağlı olduğu görüldüBu çalışmada merkezinde hidrojen benzeri safsızlık bulunan parabolik potansiyele sahip düşük boyutlu kuantum nokta yapısında rölativistik düzeltme terimlerini incelendik. Sınırlandırıcı potansiyeli sonsuz küresel bir kuyu şeklinde göz önüne alındı. Taban ve bazı uyarılmış seviyelerin enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları Kuantum Genetik Algoritma (KGA) ve Hartree-Fock Roothaan (HFR) yöntemi kullanılarak hesaplandı. Tek elektron atomik orbitaller Slater tipi baz setlerinin lineer toplamı şeklinde oluşturuldu. Pertürbasyon metodunu kullanarak kinetik enerji gelen rölativistik düzeltme, Darwin ve Spin-Yörünge düzeltme terimleri dot yarıçapının fonksiyonu olarak hesaplandı. Hesaplamalarda rölativistik etkilerin safsızlığa ve dot yarıçapına güçlü bir şekilde bağlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the relativistic correction terms of a hydrogenic impurity located at the center of a spherical quantum dot with parabolic potential. We take into account the confinement potential by assuming a spherically symmetric potential well. The wave functions and energy eigenvalues have been calculated by using Quantum Genetic Algorithm(QGA) and Hartree-Fock Roothaan(HFR) method. One-electron atomic orbitals are expressed as linear combinations of unnormalized Slater type basis sets. The relativistic correction term to the kinetic energy, Darwin term and spin-orbit correction term have been computed as a function of dot radius. It is clearly seen that the relativistic effects depend strongly on the impurity and the size of quantum dot.