Üniversite öğrencilerinde gözlenen saldırganlık eğilimlerinin açıklanmasına dönük bir model
A model for explanation of observed tendency of aggression in university students
- Tez No: 381091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Psikoloji alanındaki bazı yaklaşımlar (ör. psikanaliz) saldırganlığı doğuştan getirilen, bazıları ise (ör. davranışçılık) sonradan kazanılan bir davranış olarak tanımlar. Bununla birlikte bu davranışın kalıtım-çevre etkileşiminin bir ürünü olduğu ve farklı psiko-sosyal değişkenlerle ilişki sergilediği, günümüzde daha yaygın kabul edilen bir görüştür. Önceki çalışmalarda, saldırganlık eğilimlerinin daha basit araştırma modelleriyle açıklanmaya çalışıldığı gözlenmiştir. Bu çalışmada bağımlı değişken olarak seçilen saldırganlığı daha iyi açıklamak için karmaşık bir modelin oluşturulması tercih edilmiştir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı; saldırganlık eğilimlerinin, mükemmeliyetçilik, affetme ve stresle başa çıkma değişkenleriyle ilişkilerini incelemektir. Araştırmada aynı zamanda bazı demografik değişkenlere bağlı olarak, saldırganlık eğilimlerinde gözlenen farklılıkların incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma grubu, Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunan yedi üniversitede öğrenim gören, 2800 öğrenciden (Kız= 1519, Erkek=1281) oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Heartland Affetme Ölçeği, Yakın İlişkilerde Çok Boyutlu Başa Çıkma Ölçeği, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ve bazı çıkarımlı istatistik teknikleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some approaches in psychology (eg Psychoanalysis) define aggression as an inborn behavior, while some others (eg Behaviorism) define it as an acquired behavior. However, today it is a more widely admitted idea that this behavior is a product of heredity-environment interactions and has relation with different psycho-social variables. In previous studies, it is observed that aggression was tried to be explained by more basic research models. In this study, it is preferred to form a complex model to explain the aggression selected as dependent variable. The main objective of the study in this context is to research the relations between aggression and variables of perfectionism, forgiveness and coping with stress. In the study, it is also aimed to examine the differences in aggression related to some demographic variables. The study group is consist of 2800 university students (Female=1519, Male=1281) studying seven different cities. In the collection of the data, Multidimensional Perfectionism Scale, Heartland Forgiveness Scale, The Multidimensional Intimate Coping Questionnaire, Buss-Perry Aggression Questionnaire and Personal Information Form are used. The data of the study is analyzed with the Structural Equation Modeling (SEM) and some deductional statistics techniques.