Türkiye'de müzik alanında potansiyel üstün yetenekli bireylerin eğitimlerinin incelenmesi
A study on the education of potentially musically gifted individuals in Turkey
- Tez No: 381127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ HAKAN SAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye'de tüm alanlarda üstün yetenekli bireylerin eğitiminde gelişmeler kaydedildiği gibi müzik alanında üstün yetenekli bireylerin eğitiminde de gelişmeler olmaktadır. Müzik alanında potansiyel üstün yeteneğe sahip bireylerin erken yaşta tanılanmasıyla bireylerin eğitimlerine katkı sağlanarak var olan potansiyel yeteneklerinin bireysel ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi mümkündür. Aldıkları eğitim sonunda bu bireyler ülkemizin müzik kültürünün oluşmasına önemli katkılarda bulunabilir, ayrıca edindikleri bilgileri yeni kuşaklara aktarma görevini üstlenebilirler. Bu nedenle üstün yetenekli çocukların belirlenmesi, aldıkları eğitimin tarihsel açıdan incelenmesi, gelecekte potansiyel üstün yetenekli bireylerin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de müzik alanında potansiyel üstün yetenekli bireylerin aldıkları eğitimi inceleyerek olumlu ve olumsuz yönlerini belirlemek ve gelecekte eğitim alacak potansiyel üstün yetenekli bireylerin eğitimlerine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada müzik alanında üstün yetenekli öğrencilerin eğitimlerine yönelik ülkemizde uygulanan yasal düzenlemeler, bu öğrencilere eğitim veren kurumlar, bu kurumların öğrenci, öğretmen seçme yöntemleri ve ders programlarının genel yapısı, ülkemizde müzik alanında üstün yeteneğe sahip olduğu belirlenmiş ve var olan yasal düzenlemeden yararlanmış bazı bireylerin eğitimleri incelenmiştir. Araştırmada tarama modellerinden genel tarama modeli kullanılmış ve veri toplama amacıyla doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu nedenle araştırmacı tarafından ülkemizde potansiyel üstün yeteneğe sahip bireylerin geçmişten günümüze eğitimleri konusunda bilgi sağlayabileceği düşünülen tez, proje, makale, ders kitabı, eğitim plan ve programları vb. materyallere ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there is some development in education of music for gifted individuals as well as the development of education for gifted individuals. Defining the potential ability of music in early ages may lead to turn this ability into individual or social advantage by contributing to their education at the end of the musical training, these individuals may contribute to form musical culture in our country, in addition to that they will take the task of transferring this knowledge to new generations. For that reason, defining gifted individuals and making historic analyzing of the education they get takes a great role to define the potential gifted individuals in the future. In this study it is aimed to defect the negative and positive aspects of the education and to contribute to education for potential gifted individuals by analyzing the musical education of potential gifted individuals. For that purpose, in this study, legal regulations that applied to musical gifted individuals in our country, the institutions give these individuals the education, the methods of choosing teacher to these institutions and the general structure of the syllabus, the individuals that are determined as gifted in musical aspect and the education of these who take the advantage of existed legal regulations are analyzed. Among the screening models, general screening model is used and document analysis method is used for data acquisition. So that, in turkey all the thesis, projects, articles, textbooks, course of education and syllabuses that are supposed to make researcher get information about the education from past to present are aimed to approach by the researcher of this study.