Bağımsız denetimin kurumsal işletmeler açısından önemi
The importance of independent audits for corporate companies
- Tez No: 381155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kurumsal yönetim, firma yönetiminin ve denetiminin hesap verebilir, şeffaf, adil, sorumlu ve güvenilir olmasını kapsamaktadır. Kurumsal yönetim ilkelerin uygulanması firmaların performanslarının sürdürülebilirliğinin sağlanmasının temel koşuludur. Bağımsız denetim, serbest meslek mensubu olan veya bir denetim şirketinin ortağı olan, denetimini gerçekleştirdikleri firmayla işçi-işveren şeklinde bağlantısı bulunmayan denetçilerin, firmanın talebi doğrultusunda ve bir denetim sözleşmesi çerçevesinde, firmaların finansal tablolarının genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygunluk seviyesini saptamak amacıyla yürüttükleri denetimlerdir. Bu çalışmanın amacı kurumsal yönetiminin bağımsız denetime olan etkilerini araştırmaktır. 6102 Sayılı kanun işletmelerde kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda denetimin bağımsız denetçilerce yapılmasını öngörmektedir. Kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanması işletmelerdeki kurumsal yapının ve iç kontrol sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Etkin bir iç kontrol sistemine sahip olan işletmelerde muhasebe bilgilerinin güvenilirliği artacağından bağımsız denetim faaliyetleri kolaylaşacak ve güvenilirliği yükselecektir.
Özet (Çeviri)
Institutional management includes being responsible of company management and audit, transparent, fair, responsible and reliable. Institutional management is the main condition of to apply principles and to provide sustainability of companies' performance. Independent audit is the audit that auditors who are belong to professional services or the partner of audit company, do not has relation like employee-employer with the company they audit conduct with the aim to determine the appropriation level of companies' financial tables according to general accepted accounting principles in accordance with request of the company and within an audit contract. The aim of this study is to search the effects of institutional management on independent audit. 6102 of Law No predicts that audit should be made by independent auditors in accordance with the principles of institutional management. The application of institutional management principles provides to get strong of institutional structure and internal control system in companies. Independent audit activities will get easier and the reliability will increase because reliability of accounting dates will increase among companies who have effective internal control system.