İşletmelerde kurumsal yönetim açısından iç kontrol ve iç denetimin önemi
The importance of internal control and internal auditing in business in terms of corporate governance
- Tez No: 327646
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Dünyada yaşanan küreselleşmeyle birlikte ülkelerin birbiriyle uyum sağlamaları had safhaya ulaşmış, bir ülkede yaşanan gelişmeler ve olaylar diğer ülkeleri de kısa sürede etkisi altına almıştır. Özellikle son yıllarda mali piyasalarda yaşanan şirket skandalları ve beraberinde yaşanan denetim sorunları, ülkemizdeki mali piyasaları da etkilemiştir. Mali piyasalarda yaşanan bunalımlar ve denetim sorunlarına çözüm olarak kurumsal yönetim kavramı ortaya çıkmıştır. Kurumsal yönetim kavramı gerek iş dünyasında gerekse ülkelerin gündeminde yerini almıştır. Bütün bu gelişmeler sonrasında, kurumsal yönetim tüm dünyada ve uluslararası kuruluşlarda tartışılmaya başlanmış, ülkeler, işletmeler ve bütün kuruluşlar, kendileri için en iyi ve en doğru kurumsal yönetim şeklini aramaya başlamışlardır. Türkiye?de de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) gibi düzenleyici kurumlar,düzenlemeleriyle bu çalışmalara destek vermişlerdir.İç kontrol, işletme varlıklarının korunması, hata ve hilelerin önlenmesi, mali verilerin doğruluğunun, güvenilirliğinin ve zamanında hazırlanmasının sağlanması ve ivaynı zamanda faaliyetlerin işletmenin politikalarına ve kurumsal yönetim ilkelerine uygunluğunun belirlenmesi amacıyla oluşturulmuştur. İç denetim ise iç kontrol yapısının etkinliğini ve verimliliğini ölçmek, işletmenin faaliyetlerini geliştirmek ve işletmeye değer katmak amacını güden bağımsız ve tarafsız bir danışmanlık ve güvence faaliyetidir. Bu çalışmada, ülkemizde kâr amacı güden işletmelerde kurumsal yönetim açısından iç kontrol ve iç denetimin önemi araştırılmış ve kurumsal yönetimin iç kontrol ve iç denetimle ilişkisi tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The synchronization of the countries has reached to its highest level with the globalization, and the developments and the events in any country have influenced the other countries in a short time. Especially, the scandals of corporationsassociated with auditing problems in financial markets affected also the financial markets in our country in recent years. The term of corporate governance has come out as a solution for the economic crisis and auditing problems in financial markets. The term of corporate governance has attained a place both in the business world and in the states' agendas. After all these developments, the corporate governance has been discussed all over the world and international organizations; the countries, business, and all organizations have started to seek the best way of the corporate governance for themselves. The regulatory authorities such as Capital Markets Board (CMB) of Turkey and Istanbul Stock Exchange (ISE) have supported these efforts with their regulations in Turkey.Internal control has been created with the purpose of the protection of business assets, the prevention of errors and frauds, the obtainment of accuracy, reliability and timely preparation of financial data, and also the determination of compatibleness of the activities to the management policies and the principles of corporate governance. Internal auditing is an independent - impartial consultancy and assurance activity that pursues a goal of enriching and advancing the activities of the business and evaluating the efficiency and productivity of internal control structure. The importance of internal control and internal auditing has been investigated in the profit organizations in terms of corporate governance; furthermore, the relationship between internal control and internal auditing of the corporate governance has been addressed in this study