Türk modernleşmesinde halkevleri ve Van Halkevi [1932-1951]
Turkish modernization and in particular concentrates on the Van Community [1932-1952]
- Tez No: 381306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT EBİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geç Osmanlı döneminde başlayan Türk modernleşmesi erken Cumhuriyet veya diğer bir ifadeyle Tek Parti döneminde idareden orduya, eğitimden hukuka ekonomiden gündelik hayat dek radikal bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Cumhuriyet modernleşmesinin en mühim iki normu milliyetçilik ve sekülerizm olup Cumhuriyet modernleşmesi söz konusu iki parametre üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Şüphesiz Erken Cumhuriyet döneminin en mühim ideolojik aygıtlarından biri halkevleridir. Bu çalışma, Kemalist rejimin en önemli ideolojik aygıtlarından olan Halkevlerinin Türk modernleşmesindeki yeri ve özelde de Van Halkevi'nin Van'daki siyasi, sosyal, kültürel ve ideolojik çalışmalarına yoğunlaşıyor. 1932-1951 yılları arasında yaklaşık çeyrek asır faaliyet gösteren Halkevleri, yeni toplumu ve yeni hayatı inşa etmeyi hedeflemiştir. Genel olarak işlenen modernleşmenin yanında, Van Halkevi'nin Van'daki insanların hayat tarzı, düşünce yapıları, gündelik yaşamdaki rolü ile insanların siyasal, sosyal ve kültürel alanlardaki etkileri ortaya konularak Kemalist modernleşmesindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish modernization starting at the late Ottoman, early Republican period or in other words in Single-party period has been implemented in a radical way in so many fields such as administration, army, education, law, economy and everyday life. Nationalism and secularism are the most important two marks of modernization of Republic and modernization of Republic is being carried out these two parameters. Undoubtedly one of the most important ideological apparatus of the early Republican period is community centers (Turkish institution for public education and spreading Kemalism). This study concentrates on the role of the community centers' which is one of the most important ideological apparatus of The Kemalist regime in Turkish modernization and in particular concentrates on the Van Community Center's studies on Van's political, social, cultural and ideological works. Showing activities - between the years 1932-1951- nearly a quarter century Community centers aim to build a new community and a new life. Beside the discussed modernization in general, the Van Community Center's role in lifestyle, mindset, everyday life of the people in Van and by putting forward people's effects on political, social and cultural fields the place of Kemalist modernization has been determined.