Çevrimiçi ortamlarda sorgulama tipine göre farklılaşan öğrenme süreçlerinin bazı değişkenlere göre karşılaştırılması
Comparison of learning process in online environments differing by the type of inquiry according to some variables
  1. Tez No: 381454
  2. Yazar: MUSTAFA SERKAN GÜNBATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın genel amacı çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen ve sorgulama tipine göre farklılaşan sorgulamaya dayalı öğrenme süreçlerini bazı değişkenlere göre karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi ve açıklayıcı desen kullanılmıştır. Çalışma 2013-2014 öğretim yılı güz yarıyılında, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi BÖTE bölümü öğrencileri ile yürütülmüştür. Öğrencilerden 28'i ile açık, 28'i ile ise yönlendirilmiş sorgulama süreci kapsamında öğrenme faaliyetleri yürütülmüştür. Öğrenme faaliyetleri iki ay gibi bir sürece yayılan, altı öğrenme oturumu ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında veriler, Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği, Araştırma Topluluğu Ölçeği, Araştırma Süreci Anketi, Grup Arkadaşını Değerlendirme Formu, Problem Tabanlı Öğrenme Performans Değerlendirme Ölçeği ve Öğrenme Süreci Anketi ile elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, iki aylık öğrenme süreci sonunda açık ve yönlendirilmiş sorgulama gruplarının derse yönelik güdülenme düzeyleri arasında farklılık görülmemiştir [t(54)=0.172, p>0.05]. Açık sorgulama grubu öğrencilerinin öğrenme süreci öncesinden sonrasına güdülenme düzeylerinde anlamlı farklılık gerçekleşmemiştir [t(28)=-0,892, p>0.05]. Yönlendirilmiş sorgulama grubu öğrencilerinin güdülenme düzeylerinde de anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir [t(28)=-0.941, p>0.05]. Fakat yönlendirilmiş sorgulama grubunun, ilgili ölçeğin“dışsal hedef düzenleme”faktörü puanlarında azalma [t(28)=2.413, p0.05]. Ancak,“zaman ve çalışma ortamı”faktöründe yönlendirilmiş sorgulama grubu lehine farklılık tespit edilmiştir [t(54)=2.433, p0.05]. Araştırma süreci anketi sonuçları incelendiğinde“İnternette araştırma yapmadan önce plan yaparım.”ifadesi ile ilgili durumu yönlendirilmiş sorgulama grubu öğrencileri yüksek oranda gerçekleştirdiklerini, açık sorgulama grubu öğrencileri ise orta düzeyde gerçekleştirdiklerini ifade etmişlerdir. Anketin diğer maddelerine verilen yanıtlar birbirine benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to comparatively evaluate online inquiry-based learning processes, which vary depending on the type of inquiry, according to certain variables. This study employs mixed research method and explanatory design. The study was conducted with the students of the Department of Computer Education and Instructional Technologies of Gazi University in fall semester of academic year 2013-2014. Learning activities were carried out through open inquiry with 28 students and guided inquiry with 28 students. Learning activities were conducted in six learning sessions, which took place within a period of two months. The research data were collected through Motivation and Learning Strategies Scale, Community of Inquiry Scale, Inquiry Process Scale, Peer Evaluation Form, Scale for Evaluating Problem Based Learning Performance, and Learning Process Questionnaire. According to the research data, no significant difference was observed between the open and guided inquiry groups in their motivation towards the course in the end of the two-month learning process [t(54)=0.172, p>0.05]. No significant difference was found between the open inquiry group's motivation levels before and after the learning process [t(28)=-0,892, p>0.05]. The motivation levels of guided inquiry group did not also differ significantly [t(28)=-0.941, p>0.05]. However, for the guided inquiry group, a decrease in the scores for“external goal orientation”factor [t(28)=2.413, p0.05]. However, a difference was detected in the“time and working environment”factor in favor of the guided inquiry group [t(54)=2.433, p0.05]. Results of the inquiry process questionnaire showed that the students in the guided inquiry group“planned before they made inquiry on the Internet”to a high extent while the students of the open inquiry group did this at a medium level. Answers to the other questions of the questionnaire were similar.