Fen bilgisi öğretmen adaylarının tablolama yazılımını ders amacına uygun şekilde kullanabilme düzeylerinin belirlenmesi
Investigating preservice science teachers' level of using spread sheet program in accordance with the purpose of the courses
  1. Tez No: 381456
  2. Yazar: NİSA YENİKALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fen Bilgisi öğretmen adaylarının derslerinin amacına uygun olarak tablolama yazılımlarını kullanıp kullanmadıklarının belirlenmesi ve bu becerileri ile teknolojik pedagojik içerik bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla, tablolama yazılımlarından en yaygın olarak kullanılan MS Excel tablolama programı seçilmiştir. Fen ve teknoloji ders ve çalışma kitaplarında yer alan çizimlerin“tablo ve grafikler”başlıkları altında detaylı bir şekilde derlenmesi yapılmıştır ve bunlardan en sık kullanılanlarının öğretmen adayları tarafından ne ölçüde çizilebildiğine bakılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Gazi Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programının 3. sınıflarında öğrenim görmekte olan toplam 54 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Fen Bilgisi öğretmen adaylarının tablolama programını (MS Excel) kullanarak tablo ve grafik oluşturma becerilerini ölçmek amacıyla“Tablolama Programını Kullanarak Çizim Yapma Testi-TPKÇYT”geliştirilmiştir. Bu test, çizim becerisinin ölçüldüğü toplam 4 performans sorusundan oluşmaktadır. Sorular; bir tablo, bir pasta grafiği, bir sütun grafiği ve bir çizgi grafiği oluşturma becerilerini kapsamaktadır. Daha sonra, aynı çalışma grubuna“Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi Ölçeği-TPİBÖ”uygulanmıştır. Bu ölçek hazır olarak kullanılmış olup, 7 alt boyuttan oluşmaktadır ve toplam 47 madde içermektedir. Ölçme araçlarının uygulanmasından elde edilen bulgulara göre, çalışmanın alt problemlerinde ait şu sonuçlara varılmıştır. Kızların TPKÇYT'deki çizim başarılarının erkeklere göre daha iyi olduğu görülmüştür. TPKÇYT'nin alt boyutlarından olan“tablo oluşturma”ile“pasta grafiği oluşturma”performans soruları için kızlarla erkekler arasında anlamlı bir farklılık olduğu fakat“sütun grafiği oluşturma”ile“çizgi grafiği oluşturma”performans soruları için ise kızlarla erkekler arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. TPKÇYT'den alınan puanlar ile TPİBÖ'den alınan puanlar arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının TPKÇYT'nin alt boyutlarından aldıkları puanlar ile TPİBÖ'den aldıkları toplam puanlar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre, bütün alt boyutlar için negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmen adaylarının kendilerine ait bilgisayarlarının olup olmama durumu ile TPKÇYT'den aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının bilgisayarla ilgili bir eğitim alıp almama durumları ile TPKÇYT'den aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Kızlar ile erkeklerin TPİBÖ'den aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının kendilerine ait bilgisayarlarının olup olmama durumu ile TPİBÖ'den aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının bilgisayarla ilgili bir eğitim alıp almama durumları ile TPİBÖ'den aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin çizim becerilerini kazanarak mezun olabilmeleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine whether pre-service science teachers use spread sheet programs according to purposes of their lessons and investigate relationships between these abilities and technological pedagogical content knowledge. For this purpose, MS Excel spread sheet program, which is one of the most frequently used software among similar programs, was chosen. Charts and tables in science and technology textbooks were collected and investigated how pre-service science teachers good at creating these tasks. The research sample consists of 54 third grade students who enrolled in science education program of Gazi University in the spring semester of 2013-2014. A test named“Test of Plotting by Using Spread Sheet Program-TPUSSP”was developed to measure students' abilities of creating tables and graphs. This test consists of four performance questions which is measuring abilities of plotting. The test involves abilities of creating a table, a pie chart, a bar chart and a line chart. Afterwards, scale of“Technological Pedagogical Content Knowledge-TPCK”was implemented to the same sample. The scale has seven sub-dimensions and forty seven items. According to the findings of the implementation of measurement tools, following results were obtained related to the research questions of the study. The findings suggest that girls are more succesful than boys in TPUSSP. There was a statistically significant difference between boys and girls in performance questions about“creating table”and“creating pie charts”which are two of the sub-dimensions of the TPUSSP; however, no statistically significant difference were found between girls and boys in performance questions about“creating bar charts”and“creating line charts”. It was also found that there was a statistically significant negative relationship between the scores on TPUSSP and the scores on TPCK scale. According to the results of the correlation analysis which aims to determine the relationship between the scores of the preservice teachers on sub-dimensions of TPUSSP and total scores of the preservice teachers on TPCK scale, it was found that there was a significant negative relationship for all sub-dimensions. It was also found that there was no statistically significant difference between the fact whether or not pre-service teachers have their own computers and the average of their scores on TPUSSP. Moreover, there was no statistically significant difference between the fact whether or not pre-service teachers receive any computer training and the average of their scores on TPUSSP. There was a statistically significant difference between the scores of the boys and girls on TPCK scale. It was also found that there was no statistically significant difference between the fact whether or not pre-service teachers have their own computers and the average of their scores on TPCK scale. Similarly, there was no statistically significant difference between the fact whether or not pre-service teachers receive any computer training and the average of their scores on TPCK scale. Some suggestions were made to help preservice teachers obtain the essential skills they need to be successful in plotting before graduation.