Mesleki eğitim merkezlerinde yürütülen çıraklık eğitiminin değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
Evaluation of apprentice training handled in vocational training centers
  1. Tez No: 381458
  2. Yazar: DİLEK AYDOSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, Ankara ilinde, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında mesleki eğitim merkezlerinde çıralık eğitimi alan çırak öğrenciler, mesleki eğitim merkezlerine çıraklık dönemi derslerine giren kültür ve meslek dersi öğretmenleri ile işyerinde çırak öğrenci bulunan işveren/usta öğreticilerin, çıraklık eğitimine ilişkin görüş ve değerlendirmelerini yansıtmaktadır. Bu nedenle betimsel nitelik taşımaktadır. Araştırmada çalışma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ankara İlinde mesleki eğitim merkezlerinde çıraklık eğitimi alan 436 çırak öğrenci, çırak öğrencilerin derslerine giren 70 öğretmen ile üretim ve hizmet alanlarında işveren ve usta öğretici olarak çalışan 126 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın temel veri kaynağını, araştırmanın amaçlarına uygun olarak hazırlanan Çırak Öğrenci Anketi, Öğretmen Anketi ve İşletme Yetkilisi anket formları oluşturmuştur. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde gibi betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarını, mesleki eğitim merkezlerinde uygulanan çıraklık öğretim programı ve uygulamalarına yönelik çırak öğrenci, öğretmen, işverenler ve usta öğretici görüşleri oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research reflects opinions and evaluations about Apprentice Training of the following groups in Ankara city: apprentice students who took Apprentice Training in Vocational Training Centers in 2013-2014 academic year, vocational and non-vocational teachers who gave lectures in Vocational Training Centers in 2013-2014 academic year, and employers/expert students who have apprentice students in their working place. Therefore it has descriptive character. In this research working group is formed by 436 apprentice students who took Apprentice Training in Vocational Training Centers, 70 vocational and non-vocational teachers who gave lectures in Vocational Training Centers, and 126 employers/expert students from production and service sectors who have apprentice students in their working place in 2013-2014 academic year. Main data source of the research is based on Apprentice Student Surveys, Teacher Surveys and Enterprise Responsible Surveys. Descriptive analysis techniques like frequency, percentage are used for data analysis. Research results show that there are significant differences in opinions between apprentice students, teachers and employers/expert students about anpprentice apprentice training program and program applications. Research results are discussed within the framework of the literatüre and suggestions for future researches are presented.