Halk eğitim merkezleri nakış kurslarına ve tercih nedenlerine ilişkin kursiyer görüşleri: Ankara ili örneği
Opinions of the trainees towards public education centre embroidery courses and their reason to choose them: Ankara city sample
  1. Tez No: 381457
  2. Yazar: EDA TEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURSEL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara ili Merkez ilçelerdeki halk eğitimi merkezlerinde açılan nakış kurslarının seçiminde en çok tercih edilen programlara katılma nedenlerin ve programlara ilişkin görüşlerin değerlendirilmesidir. Araştırma betimsel bir çalışma olup örneklemini, 2012-2013 eğitim öğretim yılı Ankara ili merkez ilçelerde açılan nakış kurslarına katılan bireylerden, basit rastgele yöntemiyle seçilmiş 367 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara 23 soruluk anket formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler istatistiksel yöntemler (SPSS) kullanılarak analiz edilmiş, sonuçlar için yüzde ve frekans tabloları oluşturulmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; kursiyerlerin çoğunluğunu, evli ve çocuk sahibi, ortaöğretim mezunu, maddi durumu düşük bayanlar oluşturmaktadır. Kursiyerler en çok iğne oyası programını tercih etmekte ve boş zamanlarını değerlendirmek için kurslara katılmaktadırlar. Ayrıca kurs gün ve saatleri kursiyerlerin istekleriyle tutarlı olup yaz kurslarının da açılması talebinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is an assessment for adults' reasons, who have attended courses, to join the mostly preferred programme and their ideas about the programme at the choice for embroidery courses which are opened in public education centres within the central districts of Ankara City. Being descriptive work, this research's sample consists of 367 persons , selected by easy-random method among adults who have attended embroidery courses, opened at the central districts of Ankara City in 2012-2013 school year. A questionnaire ,which consists of 23 question, is applied to participants. The data which is attained from researches is analyzed by using statictical methods (SPSS), percentace and frequency statements are constituted for results. According to the results of these studies; most of the adults are married with children, graduated from secondary school, with low-income women. Adults mostly prefer point lace course and they attend to courses to fill in free time. In addition to that, course day and time is adapted to adults' desires and they want to be opened summer courses.