Jigsaw tekniğinin 6.sınıf fen ve teknoloji dersi 'yer kabuğu nelerden oluşur?' ünitesinin öğretiminde öğrenci başarısına etkisi
The effect of Jigsaw technique on student achievement in 6 grade science and technology course 'earth's crust consi̇st of what' unit's teaching
  1. Tez No: 381530
  2. Yazar: SEVTAP UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı işbirlikli öğrenme yöntemi jigsaw tekniğinin, 6.sınıf“Yer Kabuğu Nelerden Oluşur?”Ünitesinin öğretiminde öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersindeki akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırmada ayrıca jigsaw tekniği ile ilgili öğrenci görüşleri de tespit edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Konya ili Kulu ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 6.sınıflarında okuyan, 34 kız ve 36 erkek öğrenci oluşturmuştur. Araştırma 2012-2013 öğretim yılının ikinci döneminde, beş hafta boyunca uygulanmıştır. Sınıflar seçkisiz atama yöntemiyle deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Öğretilmek üzere“Yer Kabuğu Nelerden Oluşur?”ünitesi seçilmiştir. Ünite deney grubunda jigsaw tekniği, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemlerine göre işlenmiştir. Araştırmada ölçme araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış ve güvenirliği 0.79 olarak hesaplanmış 22 sorudan oluşan akademik başarı testi (ABT) kullanılmıştır. Öğrencilerin jigsaw tekniği hakkındaki görüşlerini belirlemek için ise 14 likert tipi ve 1 açık uçlu olmak üzere 15 sorudan oluşan ve güvenirliği 0.70 olarak hesaplanmış Jigsaw Görüş Ölçeği (JGÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde ise bağımsız örneklem t-testinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda, iki grubun akademik başarı seviyelerinde deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur (p=.014). Bu sonuçtan yola çıkılarak, 6.sınıf Fen ve Teknoloji Dersi“Yer Kabuğu Nelerden Oluşur?”Ünitesi'nin öğretiminde jigsaw tekniğinin geleneksel öğretim yöntemlerine göre daha etkili olduğu ve anlamlı bir öğrenme gerçekleştiği için deney grubu lehine anlamlı bir fark oluştuğu söylenebilir. Buna ek olarak, öğrencilerin işbirlikli öğrenme ile ilgili görüşlerinin genellikle olumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims of this study were to determine the effect of cooperative learning instruction on students academical achievements of knowledge in science courses. In addition, students opinions about the cooperative learning method were obtained. The sample of this study consisted of 70 students from two different six grade classes in which were taught by the same teacher in a state elementary school. The research was carried out during the second semester of 2012-2013 educational year for during five weeks. Groups were chosen randomly as a control and an experimental group. The unit of“Earth's Crust Consist of What”was chosen and taught to the experimental group by using jigsaw technique and to the control group by using traditional teaching methods. The measurement instruments used in the study were the academical knowledge test and a test requesting students opinions on jigsaw technique. Independent samples t-test was implemented to analyze data of the study. In conclusion, it has been found that there were significant differences between achievements of knowledge of the two groups. Judging from this result, it could be said that the jigsaw technique was more effective than the traditional teaching methods on science achievement of knowledge. In addition, student opinions pertaining to the jigsaw technique has come out positive.