Otel işletmelerinde mobbing, iş stresi ve işgörenlerin işten ayrılma niyetleri üzerine bir araştırma
A research into mobbing, work related stress and employees' intentions of leaving their jobs in hotel industries
  1. Tez No: 381537
  2. Yazar: RAMAZAN AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ülkemizde, son zamanlarda birçok araştırmaya konu olan mobbing ve çağımızın hastalığı olarak nitelelenen stres önemli örgütsel sorunlardan biridir. Bu tarz örgütsel sorunlara maruz kalan işgören işinden ve iş ortamından soğumaya başlamaktadır. Bu durum zamanla işgörende işten ayrılma niyeti oluşmasına sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda, birçok sektör de bu örgütsel sorunların varlığı tespit edilmiştir. Bu örgütsel sorunlar hizmet sektörü olan otel işletmelerinde de görülebilmektedir. Otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin; mobbing ve iş stresinden etkilenerek zamanla işten ayrılma niyetleri oluşabileceği düşünülerek bu araştırma yapılmıştır. Araştırmanın amacı, otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin mobbing ve iş stresinden etkilenerek işten ayrılma niyeti olup olmadığını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 386 adet anket, Belek bölgesindeki (Antalya ilinin Serik ilçesinin Belek mahallesi) 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenlere uygulanmıştır. Anket yardımı ile elde edilen verileri analiz etmek için; frekans ve yüzdelik dağılımlardan, ortalamalar ve standart sapmalardan, regresyon analizinden, t-testi ve anova testinden faydalanılmıştır. Bu testleri yaparken SPSS 16 (Statistical Package of Social Science) programı kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre: İş stresinin ve işten ayrılma niyetinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Mobbingin alt boyutları kendi içinde incelendiğinde“kendini göstermek ve iletişim oluşumunu etkilemek”boyutunun ortalaması diğer boyutlardan daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Mobbingin alt boyutlarından sadece“kendini gösterme ve iletişim oluşumunu etkilemek”in iş stresi ve işten ayrılma niyeti üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür. İş stresinin ise, işten ayrılma niyeti üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan yola çıkarak hem otel işletmelerinin yönetimlerine hem de bundan sonra yapılacak olan çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mobbing, which has been the subject of various studies in our country, and stress, which has been described as the illness of the century, are one of the most significant organisational problems. The employee who has been subjected to this kind of organisational problems becomes gradually disillusioned with the job and the work environment with the result of employees having the intentions of leaving the employment. Researche shows that the existence of these organisational issues have been recognised by many sectors. These organisational issues have been observed in the hotel business, which is a service industry. This study is conducted to discover whether employees in hotel businesses, because of mobbing and stress in the work environment , may consider leaving the employment The purpose of the study is to examine whether or not employees in the hotel industry intend to leave employment because they are affected by mobbing and job stress. For this purpose 386 questionnaires have been carried out on employees in 5 star hotels in the Belek area (Antalya province, county of Serik, Belek district). In order to analyse the data obtained via the questionnaire, frequency and percentage distrubition, averages and standard deviation, regression analysis, t-test and anova test methods and SPSS 16 programme have been used. Analysis showed that the level of job stress and intent to leave employment is medium level. When mobbing is examined within its own sub-dimension the average of“to show oneself and influence the formation for communication”dimension is higher than the other dimensions. It is observed that amongst the sub-dimension of mobbing only“to show oneself and influence the formation for communication”has postive effect on job stress and intentions of leaving employment whereas job stress has a positive influence on the intention of leaving the employment. On the basis of these results some suggestions have been made to administrators of hotel businesses. Also some suggestions have been made for the work which will be carried out in the future.