Vücut şekillerine göre giysi özelliklerinin belirlenmesi
Determination of clothing properties according to body figures
- Tez No: 381557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin vücutlarına uygun giysi seçimlerinin belirlenmesidir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Devlet üniversitelerindeki bayan öğrenciler evreni, Ankara il merkezinde, devlet üniversitelerindeki 390 bayan öğrenci örneklemi oluşturmaktadır. Örneklem grubu, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve kolay ulaşılabilen öğrenciler arasından basit rastlantısal olarak seçilmiştir. Araştırmanın verileri öğrencilere görsel ve sözel sorulardan oluşan anket formu uygulanarak elde edilmiştir. Ayrıca ankette öğrencilerin yaşı, boyu, kilosu, üst ve alt beden numarası, giysi formu tercihi, vücut tipi, giysi rengi tercihi, çizgili giysi tercihi, model özelliği tercihi ve giysi deseni tercihleri sorgulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere ait sayısal değerler ve yüzdelikler, SPSS 21 programı kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda yüksek oranla kum saati ve üçgen vücuda sahip kişilerin vücutlarına uygun tercihler yaptıkları ortaya çıkmıştır.Son olarak araştırma sonuçlarından yola çıkarak öğrencilerin vücut şekillerine uygun giysi tarzlarının belirlenmesine yönelik bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; the body of the university students to determine the appropriate clothing choices. Screening models were used in this research. The population of female students in the public universities, Ankara in the city center, the sample of 390 female students are in the public universities constitute. The sample group, who volunteered to participate in study were selected from among students and easily accessible as coincidental. Research data were obtained by applying a questionnaire to the students consisting of visual and verbal questions. Besides age of students in the survey, height, weight, upper and lower body number, preferred form of clothing, body type, preference of the color clothing, the choise of striped clothing, choice of models feature and clothing pattern preferences were interrogated. The numerical values and percentages on the data obtained in the survey results; were calculated using the programe of SPSS 21. As result of the research, the people of hourglass and triangular body were appeared to make choices to their bodies. Finally, based on their research results, some suggestions were given for the students to determine appropriate clothing to the body.