Türkiye'de dış ticaretin finansmanı, bankalardan dış ticaret hizmeti alan işletmelerin bu hizmetlerden memnuniyet düzeylerinin ve beklentilerinin belirlenmesi: Ankara örneği
Turkey's foreign trade finance, banks foreign commercial service area busines sesand expectations of this determination of satisfaction levels of service: The case of Ankara
  1. Tez No: 381574
  2. Yazar: SAVAŞ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bir dıs ticaret isleminde en önemli sorunlardan birisi ihracatçı ile ithalatçı arasındaki güven konusudur. Birbirinden mal alıp satmak isteyen ihracatçı ve ithalatçı farklı ülkelerde yerlesik bulunmaktadır. Birbirlerini, belki de hiç tanımazlar, farklı dilleri konusur, farklı paraları kullanırlar. Birbirlerinin ticari ve mali güvenirliligi konusunda da yeterli bilgi sahibi olmayabilirler. Bir taraf sorumlulugunu yerine getirmedigi takdirde, digerinin onu zorlamasının güç olacagını da bilmektedirler. Kısacası, tarafların birbirlerine güvenmediklerini söylemek dogru olmasa da, ihtiyatlı davranmalarını gerektirecek birçok neden vardır. slemler uzak mesafeler arasında yapıldıgından iç ticaretteki gibi, aynı anda bir taraf malı teslim ederken diger tarafın ödemede bulunmasına olanak yoktur. Kendisini güvenceye almak için ithalatçı, önce malı devralmayı sonra ödemeyi yapmayı arzularken, ihracatçı bunun tersini düsünür. Yani ihracatçı açısından da en güvenilir olan yol, önce ödemenin yapılması sonra da malın gönderilmesidir. Yabancı ülkedeki karsı tarafa güvenmeme sorunu, dıs ticarete bir bankanın aracılık etmesi ile çözümlenir. Normal olarak bankanın güvenirligi bireysel ithalatçı ve ihracatçıya göre daha yüksektir. Banka ihracatçıya ithalatçı adına ödemeyi yapacagı güvencesini verir; ithalatçıya da ihracatçının istenen nitelikte malı kendisine gönderecegini garanti eder. Böylece ihracatçının malı güven içinde göndermesi, ithalatçının da kusku duymadan ödemede bulunması saglanmıs olur. O bakımdan bankalar adeta dıs ticaretin ayrılmaz bir parçası durumundadır. Bu çalısma üç bölümden olusmakta olup, ilk bölümde dıs ticarette kullanılan ödeme yöntemleri detaylı bir sekilde yer almaktadır. kinci bölümde dıs ticarette kullanılan ödeme yöntemleri, Türkiye ve Ankara'da ihracat ve ithalatın finansmanı ile birlikte tablo ve grafikler aracılıgıyla ele alınmıstır. Son bölümde ise Ankara'daki dıs ticaret firmalarına uygulanan, bankalardan alınan hizmetlerden memnuniyet düzeyleri ile ilgili anket sonuçları degerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in foreign trade transactions between the exporter and the importer is a matter of trust. Exporters and importers who want to buy and sell goods from each other in different countries is built. Each other, may be you do not recognize at all, speak different languages, they use different currencies. Commercial and financial viability of each other may not have sufficient knowledge about. If a party does not fulfill the responsibility, the other also will know it will be difficult to force. In short, it is not correct to say that the parties trust each other, there are many reasons to require them to act prudently. Transactions are made between long-distance domestic trade, as in the delivery of the goods at the same time on one side while the other side is not possible to make the payments. To assure itself importer, to make the payment before wanting to take over the goods, exporters think the opposite. That is the most reliable way for exporters, before payment is made after the goods sent. On the opposite side of the problem, not relying on foreign countries, foreign trade is settled by mediation of a bank. Normally, the bank's reliability is higher than the individual importer sand exporters. The Bank will make payments on behalf of the importer to the exporter gives assurance; The nature of the exporter to the importer requested is no guarantee that the goods sent to him. Thus, the property in trust to send exporter, importer, without a doubt have to pay can be ensured. For that reason, banks almost foreign trade is an integral part of the event. This study consists of three parts, the first part of the payment method used in foreign trade is situated in a detailed manner. In the second part of the payment method used in foreign trade, export and import financing in Ankara, Turkey, and a long with charts and graphs, is discussed through. In the last chapter in Ankara applied to foreign trade companies, banks regarding the level of satisfaction with the services received from the survey results will be evaluated.