Bilimsel alan gezilerinin 9. sınıf biyoloji öğrencilerinin biyoloji dersine yönelik tutum ve akademik başarıları üzerine etkisi
The impact of scientific field trips on high school 9th class students' attitudes towards biology and academic successes on biology classes.
- Tez No: 381577
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada bilimsel alan gezilerinin, ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin, biyolojiye yönelik tutum ve akademik başarıları üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada öntest- sontest kontrol gruplu yarı denysel araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama araçları kontrol ve deney gruplarına öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Araştırma 2012-2013 eğitim-öğretim yılı II. Döneminde Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Fen Lisesi, 9.sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. 9. sınıfı oluşturan üç şubeden rasgele bir şube kontrol, bir şube deney grubu olarak seçilmiştir. Kontrol grubunda düz anlatıma dayalı geleneksel öğretim yöntemi, deney grubunda ise bilimsel alan gezileri ile biyoloji öğretimi uygulanmıştır. Deneysel uygulama öncesinde, kontrol ve deney grubundaki öğrencilerin biyoloji dersindeki 'Canlıların Sınıflandırılması' ünitesindeki akademik başarı ve biyoloji dersinde 'Canlıların Sınıflandırılması' ünitesine yönelik tutum düzeylerini belirleyebilmek amacıyla veri toplama araçları öntest olarak uygulanmıştır. Bu veri toplama araçları, deneysel işlemin sonunda kontrol ve deney gruplarındaki öğrencilere tekrar uygulanarak, araştırma süreci öncesi ve süreç sonundaki puanları arasında anlamlı seviyede fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Biyoloji dersinde 9. sınıf öğrencilerine 'Canlıların Sınıflandırılması' ünitesinde, araştırmada öğretimi yapılan konulara ilişkin akademik başarı düzeylerini belirleyebilmek amacıyla uygulanan“Akademik Başarı Testi”(ABT), araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. ABT yalnızca araştırmada öğretimi yapılan 'Canlıların Sınıflandırılması' ünitesindeki konuları kapsamaktadır. Araştırmada öğrencilerin başarı seviyelerini belirleyebilmek için“Öğrenci Başarı Testi”ve biyoloji öğrenimine karşı tutumlarını belirleyebilmek için“Biyoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”öntest ve sontest olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar için t- Testi ve Bağımlı Gruplar için t-Testi analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerden biyoloji dersini bilimsel alan gezileri yöntemiyle uygulamanın, ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve biyoloji dersine yönelik tutum düzeylerini artırmada etkili olduğu görülmüştür. Geleneksel öğretim yönteminin, öğrencilerin akademik başarı düzeyinin gelişiminde etkisi olduğu görülmüş ancak bu öğretim yönteminin biyoloji dersine yönelik tutum düzeyinin gelişiminde etkisinin olmadığı görülmüştür. Uygulama sonucunda, bilimsel alan gezileri yönteminin meydana getirdiği akademik başarı düzeyindeki artış, geleneksel yöntemin uygulandığı öğrencilerdeki akademik başarı düzeyindeki artıştan daha yüksek seviyededir. Biyoloji dersine yönelik tutum ve başarı düzeylerini artırmada bilimsel alan gezileri ile uygulanan öğretiminin geleneksel yöntem ile uygulanan öğretime kıyasla daha etkili olmasının temel nedeni öğrencilerin somut ve soyut kavramları görerek anlamlandırdığı ile açıklanabilir. Bu bağlamda biyoloji öğretiminde bilimsel alan gezilerinin yapılması, etkili öğrenme ürün ve sonuçlarının ortaya çıkmasına katkı sağlayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research is done to analyze the effect of scientific field trips on high school 9th class students' learning behaviors and academic successes on biology classes. Addition to that the effect of scientific field trips teaching method on the learning behavior and academic success is benchmarked with the conventional teaching method. During the research experimental method and pretest-posttest control pattern had been used. Data collection tools had been implemented to control and experiment groups as pretest and posttest. The research has been implemented on Gazi University Foundation High School, 9th grade students whom were the attendants of the 2nd semester of 2012-2013 academic calendar. Randomly two groups have been selected as control group and experiment group out of three groups of the 9th grade students. On the control group traditional teaching method, on the experiment group scientific field trips teaching method was implemented. Before the experiment, in order to identify the learning behavior and academic success of the control and experiment groups on biology class'“classification”chapter, data collecting tools have been implemented as pretest. These data collecting tools have been used on control and experimental groups in order to measure changes in their grades before the experiment and after the experiment. In order to measure the academic success of biology class chapter“Classification”for the 9th grade students,“Academic Success Test”(AST) was used, AST was developed by the researcher. AST was limited only“Classification”chapter. In order to measure the success level of the students“Student Success Test”and to identify students' learning behaviour for biology class“Behavoir to Biology Learning Test”have been implemented as pretest and posttest on both group. For the both independent and dependent groups t-Test was used in order to analyze the data. Because of the statistical tests have shown a normal distribuition in the group, parametric tests have been selected. In case of non-normal distribution, Mann Whitney U test which is a non-parametric test has been implemented. As a result of our data analyze, it was observed that scientific field trips have a positive impact on the increase of academic success and the student behavior on Biology 9th grade students. Also it was observed that conventional teaching method has a positive impact on the increase of academic success but it did not affect the development of student learning behavior on Biology Class. End of the experiment, also it was observed that scientific field trips method has increased the academic success more than the traditional teaching method. The success of scientific field trips teaching method compared to traditional teaching method on the increase of academic success and learning behavior on Biology Class can be explained with better understanding of tangible and intangible subjects during the classes by the students. This research can be concluded scientific field trip can improve effective learning of biology classes.