İlköğretim programlarında yer alan görsel okuryazarlık kazanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the outcomes of visual literacy in primary program
- Tez No: 381576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmanın amacı görsel okuryazarlık kavramı, ilgili olduğu alanlar ve bu alanlardaki çalışmaların sonuçlarını görsel okuryazarlık eğitimi açısından irdelemektir. Araştırma 3 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada alanyazın incelemesi yapılarak elde edilen bulgular doğrultusunda görsel okuryazarlık eğitimine ilişkin kazanımlar belirlenmiş ve mevcut ilköğretim programında bulunan kazanımlar ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Uygulamada olan öğretim programı uluslar arası kazanımlar açısından değerlendirilmiştir. İkinci aşamada görsel okuryazarlık eğitimi almış bireylerin görsel okuma ve görsel sunu düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmanın üçüncü ve son aşamasında ise görsel okuma ve görsel sunu düzeylerinin bilişsel stil ve geometri başarısı değişkenleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Kırşehir Anadolu Öğretmen Lisesi ve Mucur Şeyh Edebali Anadolu Lisesi'nde okuyan 172 adet dokuzuncu sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin görsel okuma düzeyleri ile görsel sunu düzeyleri arasında, görsel okuma düzeyleri ile geometri başarısı arasında ve görsel sunu düzeyleri ile geometri başarısı arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Ayrıca görsel okuma düzeyleri ile bilişsel stilleri arasında ilişki olduğu görsel sunu düzeyleri ile bilişsel stilleri arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is visual literacy, its related fields, and the purpose of this study is to investigate the results of the existing studies in these fields in terms of the visual literacy education. Our research consists of three stages. In the first stage, we identified the visual competency standards in the literature and compared them with the ones that currently exist in the curriculum. The curriculum that is currently being used in primary schools was scrutinized in terms of these visual competency standards. In the second stage, we determined the visual reading and visual presentation levels of the students who have taken visual literacy education. Finally, in the third stage, we investigated the correlation between their visual reading and presentation levels, and their cognitive styles and success in geometry. The correlational model was used in this work. The research group consisted of 172 high school students enrolled in Kırşehir Anatolian Teacher High School and Mucur Şeyh Edebali Anatolian High School. As a result of this study, it was observed that there is an average correlation between the students' visual reading and visual presentation levels, and between their visual reading levels and success in geometry, and also between their visual presentation levels and success in geometry. In addition, we observed a correlation between their visual reading levels and their cognitive styles. But there isn't any correlation between visual presentation levels and their cognitive styles.