Model oluşturma etkinliklerinin 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematiğe karşı tutumlarına etkisi
Modeling activities for 6th grade students' academic achievement and its impact on attitudes towards mathematics
- Tez No: 381587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR AZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, model oluşturma etkinlikleri kullanılarak gerçekleştirilen matematiksel modelleme ile öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematiğe karşı tutumlarına etkisi incelenmiştir. Nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu araştırma 2013-2014 öğretim yılında Ankara ilinin Yenimahalle ilçesindeki bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bu ortaokulun 6. sınıfında öğrenim gören toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubunda 30'ar öğrenci yer almıştır. Dersler on hafta boyunca deney grupları ile model oluşturma etkinlikleri ile yürütülürken, kontrol gruplarında ise müfredatın ön gördüğü etkinlikler kullanılmıştır. Açık uçlu ve çoktan seçmeli madde tiplerinden oluşan Matematik Başarı Testi, Matematik Tutum Ölçeği Testi, öğrencilerin modellemeyle ilgili düşüncelerine yönelik hazırlanan açık uçlu sorulardan oluşan bir değerlendirme anketi, model oluşturma etkinlikleri sırasında elde edilen işlem ve rapor kâğıtları ve öğrenci görüşmeleri araştırmanın veri toplama araçlarıdır.Çalışmanın nicel analizi sırasında t testi gibi parametrik testlerin yanında Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi gibi parametrik olmayan testlerden de yararlanılmıştır. Nitel kısmında ise betimsel ve içerik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda, akademik başarı açısından model oluşturma etkinliklerinin kullanıldığı öğretim sürecinin geleneksel öğretim yöntemine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı, model oluşturma etkinliklerinin akademik başarıya etkisi dikkate alındığında cinsiyet değişkeninin fark oluşturacak anlamlı bir faktör olmadığı görülmüştür. Öğrencilerin matematiğe karşı tutumu açısından model oluşturma etkinlikleri, istatistiksel olarak olumlu yönde anlamlı bir fark oluşturmuştur. Yapılan öğrenci görüşmelerinden elde edilen nitel veriler bu sonucu desteklemektedir. Analiz edilen nitel verilere göre öğrencilerin model oluşturma etkinlikleri sırasında en çok değişkenleri seçmede zorlandığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this research study, the effect of teaching with mathematical modeling method to the sixth grade students' academic achievements and attitudes toward mathematics were investigated. This research study that used both quantitative and qualitative research techniques was carried out in a secondary school in the educational year 2013-2014 in Yenimahalle district of Ankara. The sample of the study consisted of 60 students who were sixth-grade in that secondary school. There were thirty students in both experimental and control groups. Along ten weeks, while the courses were conducted with modeling techniques in experimental groups, in control groups the courses were conducted with the activities that curriculum prescribed. Mathematics Achievement Test consisting on open-ended and multiple choice item types, Mathematics Attitude Scale Test, an assessment survey consisting of open-ended questions prepared for the students' thoughts about modeling, the process and report papers obtained during modeling techniques and interviews are the data collection instruments of the study. In the analysis of quantitative part of the study, in addition to parametric tests such as t-test, non-parametric tests such as Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Rank Test were used. In the qualitative part of the study, descriptive and content analysis methods were used. The findings of the research emerged that teaching processes carried out by modeling activities did not constitute a statistically significant difference compared to traditional teaching method in terms of academic achievement, considering the impact of modeling on academic achievement; it was showed that gender variable was not a significant factor to make a difference. In terms of students' attitude toward mathematics, modeling activities had a statistically significant difference in positive way. The qualitative data obtained from the interviews supports that result. According to the qualitative data analysis, it was determined that during modeling activities the students had difficulty mostly in choosing variables.