Fifth grade students' mathematics-related beliefs
5. sınıf öğrencilerinin matematik hakkındaki inanışları
- Tez No: 381673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki 5. sınıf öğrencilerinin matematik hakkındaki inanışlarını ve bu inanışlarının cinsiyetler arasında farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Bu kapsamda ilk olarak 5. sınıf öğrencilerinin inanışlarını ölçmeye yönelik Matematik Hakkındaki İnanışlar Ölçeği geliştirilmiştir. Ölçeğin güvenirlik ve geçerlik çalışması yapıldıktan sonra, ölçek Sivas merkezde bulunan rastgele seçilmiş 14 okulda uygulanmıştır. Çalışmaya toplamda 750 5. sınıf öğrencisi katılmıştır. Analiz sonuçları ölçeğin üç alt boyuttan oluştuğunu göstermiştir. Bunlar matematik ve matematik öğrenimi hakkındaki inanışlar, öz yeterlik inanışları ve öğretmen rolüne yönelik görüşleridir. Araştırma sonuçları 5. sınıf öğrencilerinin matematik ve matematik öğrenimi ve öz yeterlik inançlarına yönelik yararlı inanışlara sahip olduğunu göstermektedir. Ancak öğretmen rolüne yönelik görüşleri incelendiğinde, öğrencilerin öğretmenlerinin otoriter role sahip olduklarını belirttikleri görülmektedir. Cinsiyet faktörüne bakıldığında, öğrencilerin öz yeterlik inanışları ve öğretmen rolü ile ilgili görüşlerinde cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık görülmezken, kız öğrenciler matematik ve matematik öğrenimi alt faktöründe erkek öğrencilerden anlamlı olarak yüksek bir puan almışlardır. Genel olarak bakıldığında, araştırmanın sonuçları 5. sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik yararlı inanışlara sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate 5th grade students' mathematics related beliefs and to examine possible gender differences on students' mathematics-related beliefs in Turkey. For this purpose, Mathematics-Related Belief Scale which specifically addressed 5th grade students' beliefs was developed in the first phase. After ensuring the validity and reliablity of the scale, it was implemented in 14 randomly selected schools located in Sivas city center. A total of 750 students participated in the study. The results of the study indicated that Mathematics-Related Belief Scale was a valid and reliable scale consisting three subscales which were beliefs about mathematics and learning mathematics, self-efficacy and views about teacher role. The results of the study indicated that 5th grade students had availing beliefs about self and beliefs about mathematics and mathematics learning. On the other hand, students had the view that their teachers had rather authoritarian roles. In the course of gender, the study revealed that the gender difference in views of teacher role and self-efficacy beliefs were not significant, while girls significantly get higher scores on mathematics and learning mathematics beliefs subscale. In general, the results implied that 5th grade students had availing beliefs for learning mathematics and they have not developed gender related biases yet.