Perfectionism and perceived parenting style among university students
Üniversite öğrencileri arasında mükemmeliyetçilik ve algılanan çocuk yetiştirme stili
- Tez No: 381676
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN TEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, algılanan çocuk yetiştirme stilleri ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Olumlu- Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği 530 (285 kız ve 245 erkek) ODTÜ lisans öğrencilerinden oluşan bir örnekleme uygulanmıştır. Anne ve babalar için yürütülen iki ayrı çok yönlü varyans analizi sonuçları, hem annelerini hem de babalarını otoriter ve açıklayıcı/otoriter algılayan öğrencilerin onları izin verici/şımartan algılayanlardan daha yüksek olumsuz mükemmeliyetçilik puanına sahip olduklarını göstermiştir. Sonuçlar, ayrıca, babalarını açıklayıcı/otoriter olarak algılayan öğrencilerin olumlu mükemmeliyetçilik puanlarının babalarını otoriter olarak algılayanlardan daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir cinsiyet farkı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between perceived parenting styles and perfectionism was investigated among male and female university students. Two questionnaires, namely, Almost Perfect Scale-Revised (APS-R) Turkish version and Parenting Styles Scales were administered to 530 (245 males and 285 females) undergraduate students of METU. The results of two separate multivariate analysis of variance conducted for mothers and fathers revealed that those who perceived their mothers and fathers as authoritative and authoritarian had significantly higher maladaptive perfectionism scores than those who perceived them as permissive/indulgent. The results also yielded that those who perceived their fathers as authoritative had significantly higher adaptive perfectionism scores than those who perceived their fathers as authoritarian. No gender differences were found between female and male students.