Fiscal dimension of oil sectors in the Post-Soviet Caspian countries: A new institutionalist approach
Sovyet Sonrası Hazar ülkelerinin petrol sektörlerinin mali analizi: Yeni kurumsalcı yaklaşım
  1. Tez No: 381697
  2. Yazar: NAZLI ÖYKÜ US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Petrol sektörü riskli bir yapıya sahiptir. Bugün sektördeki ana yatırımcılar her ne kadar milli petrol şirketleri olsa da, yerli ya da yabancı özel yatırımın da sektöre çekilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Yatırımcılar arama projelerinin karlılığını, sadece neoklasik makroekonomik analizlerle değil, aynı zamanda o ülkenin kurumsal gelişimini inceleyerek değerlendirirler. Altmış dokuz yıl Sovyetler Birliği yönetimi altında kapalı kalmış olan Sovyet sonrası petrol üreten Hazar ülkeleri, bir geçiş dönemi yaşamaktadırlar. Birliğin 1991 yılında dağılmasından sonra, bu ülkeler kendi kurumsal yapılarını inşa etme zorluğu ile karşı karşıya kalmışlardır. Sovyetler Birliğince ekonomik bağımlılık esasında kurulmuş olan sistemin değiştirilmesi, bu yeni kurulmış petrol zengini ülkelerin yaşadığı en büyük zorluk olmuştur. Petrol sektöründe aynı Sovyet merkezi planlama sistemi ve yönetim modeli miras kalmış olmasına rağmen, bu ülkeler son yirmi yılda mali rejimleri ve mülkiyet hakları bakımından oldukça farklılaşmıştır. Kaynak laneti literatürü, petrol zenginliğinin ülkelerin ekonomik gelişimini azalttığını kabul edip, analizlerine kurumları dahil etmese de, Yeni Kurumsal İktisat (“YKI”) literatürü kurumları analizinin merkezine oturtmuştur. Bu tezde Sovyetler Birliği sonrası Hazar ülkelerinin petrol sektöründeki gelişimleri, iki ana formel kurum olan mülkiyet hakları ve mali rejimleri ekseninde ve Yeni Kurumsal Ekonomi yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Genel bir giriş bölümünden sonra, ikinci bölümde YKİ teorisinin genel yaklaşımları ve Sovyet sonrası geçiş ekonomileri özelindeki yaklaşımlar incelenmektedir. Üçüncü bölümden altıncı bölüme, bu ülkelerin kurumsal gelişimi tek tek değerlendirilmektedir. Sonuç bölümünde, tezin bulguları karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The oil sector has a risky nature. Today, the main investors are increasingly more National Oil Companies; but captivation of private investors, either foreign or domestic, has playing a vital role. Investors evaluate their upstream projects' profitability based not only on neoclassic macroeconomic analysis; but also the country's institutional development. The Post-Soviet oil producing Caspian countries, which were kept closed under the Soviet rule for 69 years, have been living a transition period. After the dissolution in 1991, all of them had the challenge to build their own institutional structures. Economic dependency type of system, established by the Soviet Union, was the hardest challenge these newly formed oil-abundant countries have faced. Although these countries have the same legacy of central planning and Soviet governance in their oil sectors, the fiscal regimes and property rights have been diversified during the last two decades. Although the resource curse literature accept the deteriorating side of the oil wealth on economic development of these countries; New Institutional Economics literature takes the institutions in the center of its analysis. The thesis examines the development of the two main formal institutions in Post-Soviet Caspian countries; the property rights and the fiscal regimes, within a New Institutional Economics framework. After an introductory chapter, second chapter describes the theory of NIE approach in general and towards the Post-Soviet transition economies. From the third chapter to the sixth chapter the formal institutions of the Post-Soviet Caspian countries are analysed one-by-one. Finally, in the concluding chapter, the comparative findings are presented.