The relationship between organizational entrepreneurship and performance: Evidence from Turkish SMEs
Örgütsel girişimcilik ve performans arasındaki ilişki: Türk KOBİ'lerinden bulgular
  1. Tez No: 381715
  2. Yazar: NİDA PLATİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SİNEM ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı küçük işletmelerin büyümesini etkileyen faktörleri ve bu faktörler arasındaki ilişkileri bulmaktır. Bu faktörleri ve aralarındaki ilişkileri bulmak için bir model oluşturulmuştur. Bu model temel olarak büyümeyi etkileyen strateji ve bu stratejiyi etkileyen bağdaştırıcı faktörler üzerine kurulmuştur. Bu modele uygun olarak geliştirilen ölçüm aleti : şirket ve şirket sahibi ile ilgili genel bilgiler, şirket stratejileri, girişimcilik faaliyetleri ve firmanın son 3 yıllık dönemdeki satış ve ihracat artışlarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Small and medium sized entreprises that are vital for a nation's economy, contribute to development and welfare of economies by providing employment and regional development. This research aims to find the factors linked to Entrepreneurial orientation and corporate entrepreneurship that effect export and sales growth performance of SMEs.Thereby a model was developed to reveal the relationship between these factors. The questionnaire had parts such as general information about firm and owner/manager, entrepreneurial orientation, corporate entrepreneurship and growth in sales revenue and exportation rate over the most recent 3 year period of the SMEs.