Anne ve babaların ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi çocukları ile kendilerinin dijital okur-yazarlıklarına ilişkin görüşleri
Parent opinions about the their own dijital literacy and their primary, secondary and high school children
- Tez No: 381792
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, anne ve babaların kendilerinin ile ilkokul, ortaokul ve liseye devam eden çocuklarının dijital okuryazarlık durumlarına ilişkin değerlendirmelerini belirli değişkenlere göre incelemek amacıyla; ilişkisel tarama modeline uygun olarak planlanıp, gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri toplam 309 anne ve babadan, kendilerine uygulanan Dijital Okuryazarlık Değerlendirme Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ve toplam 41 maddeden oluşan ölçek; farkındalık, bağlamsal kullanım, güvenli katılım, dijital kimlik yönetimi ve temel araç ve ortamlar bilgisi olmak üzere beş faktörden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerin yanı sıra; t testi, tek boyutlu ANOVA ve tekrarlı ölçümler için ANOVA gibi testler bir arada kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; anne ve babaların kendilerinin dijital okuryazarlıklarına ilişkin değerlendirmeleri, çocuklarına ilişkin değerlendirmelerinden daha olumludur. Anne ve babaların kendilerine ilişkin değerlendirmeleri; cinsiyet, gelir düzeyi, çalışma durumu, eğitim durumu, kullanılan dijital araç çeşitliliği değişkenlerine göre değişirken; sahip oldukları çocuk sayısına göre değişmemektedir. Anne ve babaların çocuklarına ilişkin değerlendirmeleri; çalışma durumlarına, gelir düzeyine, kullanılan dijital araç çeşitliliğine ve değerlendirdikleri çocukların sınıf düzeyi ile yaşlarına göre değişirken; kendilerinin cinsiyetlerine, eğitim düzeylerine, sahip oldukları toplam çocuk sayılarına göre değişmemektedir
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted in the relational screening model in order to examine parents' evaluations about the digital literacy levels of their own and their children who are primary, secondary and high school students in the light of some certain variables. The data of the study was obtained from 309 parents through the Scale of Digital Literacy Assessment. The scale, which was formed with 41 items and developed by the researcher, has five factors including awareness, ontextual access, secured participation, digital identity management, the knowledge of primary devices and medias. In the analysis of the obtained data, t test, one dimension ANOVA and ANOVA for repetitive measurements were used as well as descriptive statistics. According to the findings of the research, parent evaluations about their own digital literacy are more positive compared to their evaluation of their children's digital literacy. While parent evaluations differ according to gender, level of income, work status, educational status and the variety of digital devices they use, it does not differ according the number of children they have. Parent evaluations about their children differ according to work status, level of income, the variety of digital devices, the ages and grades of the children they evaluated; however, it does not show a difference according to their own gender, level of education and the number of children they have