Üniversite öğrencilerinde kariyer kararsızlığının özsaygı, denetim odağı ve mükemmeliyetçilik bakımından incelenmesi
The i̇nvestigation of career i̇ndecision of university students i̇n terms of self esteem, locus of control and perfectionism
  1. Tez No: 381793
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde özsaygı, denetim odağı ve mükemmeliyetçiliğin kariyer kararsızlığını yordama gücünü incelemektir. Ayrıca, kariyer kararsızlığının cinsiyet, sınıf düzeyi ve fakülte değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırma, tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma, Ankara Üniversitesine bağlı Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi birinci ve dördüncü sınıfta öğrenim gören 407 öğrenciden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Özsaygı Ölçeği, Rotter İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Kariyer Karar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri 2013–2014 eğitim öğretim yılında toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPPS 20 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, t testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bulgular özsaygı, denetim odağı ve mükemmeliyetçilik alt boyutu olan sosyal olarak belirlenen mükemmeliyetçiliğin kariyer kararsızlığını anlamlı düzeyde açıkladığı tespit edilmiştir. Ayrıca kariyer kararsızlığının cinsiyete, sınıf düzeyine ve fakülte değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the prediction power of career indecision by self esteem, locus of control, perfectionism in university students. Additionally, it was investigated whether career indecision differs in terms of gender, class level and faculty variables, or not. This study is a descriptive study. The study was conducted by the data which came from 407 students who were first and last classes from Political Sciences, Communication, Educational Sciences, Language and History Geography Departments in Ankara University. Personal Information Sheet, Rosenberg Self Esteem Scale, Rotter Locus of Control Scale, Multidimensional Perfectionism Scale and Career Decision Scale were used in study. The data of the study were collected in 2013-2014 academic year. The data which contained in study was analyzed in SPSS 20 programme. One way Variance Analysis, t test and multiple regression analyses were used to analyze the data. The results of the analysis showed that self esteem, locus of control, socially prescribed perfectionism which is a subscale of perfectionism explain career indecision significantly. Furthermore, it was indicated that career indecision does not differ significantly in terms of gender, class level, faculty variables.