The concept of Koinonia (Being-with-one-another) and the nature (Whatness) of the political activity: Aristotle, Heidegger and Arendt
Koinonia (Başkalarıyla-birlikte-olma) kavramı ve politik eylemin doğası (Neliği): Aristoteles, Heidegger ve Arendt
  1. Tez No: 382108
  2. Yazar: MELİKE DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT YURDAKUL KAVAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez politik eylemin önemini ve neliğini insanın varolmaklık belirlenimleri ve özgün varolmaklık olanakları temeli üzerinde ele almayı amaçlamaktadır. Buna bağlı olarak tez üç temel argüman savunmakta ve bu argümanları Aristoteles, Martin Heidegger ve Hannah Arendt'in görüşlerine bağlı olarak ele almayı amaçlamaktadır. Öncelikle, politik eylemin, onun aracılığıyla insanın özgün olanaklarının ortaya çıkarıldığı ve gerçekleştirildiği birkaç insan yapıp etmelerinden biri olduğunu olduğunu savunmaktayım. Bu anlamda politik eylem, insana özgü olanı açık kılması açısından, insan yaşamında büyük bir öneme sahiptir. İkinci olarak, politik eylemin bu açık kılma özelliğinin insanın başkalarıyla-birlikte-olmaklığından (koinonia), yani bir başkasının var olmasından kaynaklandığını savunmaktayım. Bunun nedeni politik eylemin hali hazırda başkaları arasında yaşamayı ve var olmayı imlemesidir. Politik eylem zorunlulukla başkalarının var olmasını gerektirmektedir. Bu anlamda politik eylemin neliği insan koinonia'sının kendisidir. Üçüncü olarak, Aristoteles'in politika araştırmasının tümü aslında insan koinonia'sı ve bu koinonia'yı insana özgü olanı ortaya çıkarmasına olanak verecek bir şekilde kuran ortak eylemler, yani koinonein üzerine bir araştırmadır. Dolayısıyla, Aristoteles'in araştırmasının nesnesi tekil olarak insan değil, başkalarıyla-birlikte-olmaklığı içinde insandır. Buna bağlı olarak, Aristoteles'in araştırmasının temelini, köklerini O'nun insana ilişkin zoon politikon, yani şehire özgü canlı belirlemesinde bulan koinonia kavramı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to point out the significance and the whatness of the political activity based on the basic being determinations and the peculiar being possibilities of the human. I defend three main arguments based on the standpoints of Aristotle, Martin Heidegger and Hannah Arendt. Firstly, I defend that political activity is one of the few human activities through which the peculiar possibilities of human beings as being human are revealed and actualized. Accordingly it has a great importance for human life since it has the character of disclosing what is human. Secondly, I defend that the disclosing character of political activity comes from the koinonia (being-with-one-another) of human beings. Political activity directly refers to being and living among other human beings. It is the activity that requires necessarily the presence of others. In this sense, the whatness of the political activity is the human koinonia itself. Thirdly, Aristotle's whole inquiry of politics is an inquiry of the human koinonia and the communal activities (koinonein) that constitute that koinonia, through which what is peculiar to the human being is revealed and actualized. In this sense, the subject of his research is not a human but the human within its being-with-one-another. So, in the foundation of his political inquiry lies the concept of koinonia finding its root in his determination of human beings as zoon politikon, animal meant for the polis (city).