The methodologies to create succesful jazz music festivals in turkey
Türkiyede başarılı caz festivallerinin metodolojileri
  1. Tez No: 382112
  2. Yazar: ATAKAN KONAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. İSLAM MANAFOFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çağımızda, jazz müzik yeni üretimleri, başarılı jazz muzik icracıları, Dünya'nın birçok bölgesine ulaşan kayıtları ve özellikle de festivalleriyle oldukça gelişmiş durumdadır. jazz festivalleri, üstlendikleri görevleri ve vizyonları dahilinde düzenledikleri aktivitelerle, toplumlara inanılmaz derecede önemli değerler katmaktadırlar. jazz festivalleri çoğunlukla, yeni yeteneklere fırsat yaratmakta, toplumları jazz müzik ve kültürü hakkında bilgilendirmekte, düzenlenen aktivitelerle yeni disiplinlerin birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamakta ve muhteşem jazz müzisyenlerini toplumun tüm katmanlarıyla çok ekonomik yollarla buluşturmaktadır.Toplumlara ait kültürel değerlerin yönetimsel işlevlerinin uygulanmasında sanat yönetimi önemli bir tesirdir.İnsanların ekonomik, kültürel,toplumsal ve birliktelik seviyelerinin yükselmesi kadar bu alanda gösterilerin planlanması, sunumu, projeler, insan ilişkileri ve maddi ihtiyaçların belirlenmesi de önemlidir. Kısaca Jazz festivalleri düzenleyen toplumlara gerek ekonomik gerek sosyo-kültürel açıdan çok önemli değerleri katmaktadır. Elbette, Uluslararası jazz Festivalleri de birbirleriyle daha fazla başarıya ulaşmak için yarışmaktadırlar. Bu noktada, başarıya ulaşmak için belirli önemli noktalar olduğunun altını çizmek gerekir. Tez boyunca, dünyaca ünlü ve başarılı kabul edilen jazz festivallerinin başarıya ulaşma nedenleri mercek altına alınacaktır ve bu festivaller Türkiye'deki festivallerle karşılaştırılacaktır. Tezin temel amacı, Türkiye'deki jazz festivallerinin başarıya ulaşmalarının önünde engel teşkil eden noktaları ortaya çıkarmaktır ve sonrasında elbette başarılı jazz festivallerinden elde edilen bulgularla çözüm önerileri ortaya koymaktır. Türkiye gerek seyircisiyle gerekse alt kültürüyle bu alanda büyük potansiyele sahiptir. Ancak bazı noktalarda bazı kesimlerin jazz müziğe ve getirilerine karşı, önemli ölçüde ilgi ve destek eksikliğinden ülke bu potansiyeli kullanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Jazz music and industry is quite developed in current age with its fantastic performance artists, recordings, new creations and especially fests. Jazz music fests are attracting thousands of people to activities each year, and International fests are contributing lots of important values to societies with their missions. Jazz fests are creating opportunities for new talents, informing societies about this great music, creating new disciplines with events, training people and opening stages for jazz music artists. Art management is an important effect on the application of managerial functions over the societies cultures.to define the financial needs,human relationships,planning and presenting the shows in this area is as important as rising the level of culture,economy and the solidarity of the societies. Shortly, jazz fests are adding several values to local people who are organizing it. Of course, international jazz fests are competing with each other to be the best also, and management of jazz fests have got several important points to reach success. In this thesis, successful jazz fests will be evaluated and their common features will be pointed out to compare them with Turkish jazz festivals. The mission of thesis is finding out problems in Turkey which ones are creating barriers to reach success for this festivals; and trying to suggest solutions with examples of World' successful jazz festivals. Thesis is claiming that, Turkey has got great potential for Jazz festivals with its audiences and culture; but country is not using this potential yet because of ignorance and weak supports.