Türk Hukukunda vergi suçları
  1. Tez No: 382123
  2. Yazar: ONUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 579
Özet
Tezimizin amacı, Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenmiş olan vergi kaçakçılığı, vergi mahremiyetini ihlal ve mükelleflerin özel işlerini yapma suçları bakımından derinlemesine bir analiz gerçekleştirmek suretiyle, vergi suçları bakımından yürürlükteki sistemin unsurlarının açıklanması ve geleceğe dönük daha iyi işleyen bir vergi ceza hukuku sisteminin yaratılmasıdır. Tezimizde, yürürlükte olan cezai sistemin unsurlarının belirlenmesi için, her bir vergi suç tipi,“klasik suç tipi inceleme metodu”na uygun olarak, suçla korunan hukuki değer, fail, mağdur, maddi unsur, manevi unsur, hukuka aykırılık unsuru, kusurluluğu ortadan kaldıran ve etkileyen nedenler, suçun özel görünüş biçimleri bakımından ayrı ayrı incelenmiştir. Suç tipleriyle ilgili tatbiki mümkün ceza ilişkisini düşüren genel ve özel nitelikteki nedenlere, yaptırımlara ve özel soruşturma usullerine ise, tezin üçüncü bölümünde ayrıca yer verilmiştir. Söz konusu suç tiplerinin incelenmesi sırasında, öğretideki mevcut görüşlerden, ulusal ve uluslararası yargı kararlarından, özelgelerden ve karşılaştırmalı hukuktan yararlanılmıştır. Söz konusu çalışma neticesinde, mevcut sistemin olumlu ve olumsuz yönleri belirlenmiş, vergi suçlarıyla ilgili öğreti ve yargı kararlarında ortaya konan, ceza ve ceza muhakemesi hukukunun ana ilke ve kurallarına aykırı görüş ve uygulamalar tespit edilmiştir. Tez içerisinde yaratılan tartışma ortamı sayesinde, hukuki sorunlarla ilgili farklı görüşler ortaya konulup, söz konusu sorunlarla ilgili kişisel çözüm önerileri getirilmiştir. Vergi hukukunda düzgün bir ceza sistemin kurulmasının, hem kanun koyucunun açık ve anlaşılır, vergi sisteminin önceden belirlenmiş amaç, hedef ve öncelikleri doğrultusunda şekillendirdiği ve en son çare olarak başvuracağı suç tiplerinin ihdasıyla hem de vergi suçlarını yargılayan hakimlerin yasa değişikliklerini takip ederek, ceza ve ceza muhakemesi hukukunun ana ilke ve kurallarına uygun kararlar vermesiyle mümkün olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis was to perform an extensive analysis on the offenses of tax evasion, violation of privacy of tax, and helping taxpayers for their private affairs, as defined in the Tax Procedure Act, in order to explain the present tax system's components in terms of tax offenses and to create a better functioning tax offenses penal law in the future.In order to distinguish the components of the present penal system, this thesis separately examines each type of tax offense in terms of legal value protected against offense, perpetrator, victim, material aspect, moral aspect, violation of law, causes removing and affecting the fault, and special appearance of offense by employing the conventional methods in crime investigations. Part Three of this thesis focuses on general and special causes of the relations between types of offense and enforceable penalties, and on sanctions and special investigation procedures. The types of offenses in question were examined using the present doctrinal opinions, domestic and international court orders, opinions by governmental authorities, and comparative law. As a result of the study in question, positive and negative aspects of the present system were determined, and some opinions and enforcements were found to have contradicted with the basic principles and rules of the criminal law and criminal procedural law as specified in the doctrine and judgments of tax offenses. Thanks to the debating provided in this thesis, different views of legal problems were explained, and original solutions were suggested to solve the problems in question. It was concluded that a well-functioning penal system can be established in tax law only if the lawmaker defines the types of offenses in a clear and understandable way in accordance with the pre-defined objectives, targets and priorities of the tax system and uses the same only as the last resort, and if the judges of the courts specialized in tax offenses monitor amendments to the applicable laws and adjudge in accordance with the basic principles and rules of the criminal law and criminal procedural law.