Covıd-19 krizine adaptasyon: Sağlık kurumlarındaki yıkıcı değişime tepkileri
Adaptation to Covid-19 crisis: Responses to the disruptive change in health institutions
- Tez No: 758280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: AR-GE ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
2019 yılında dünya çapında başlayan COVID- 19 salgını; sağlık sektöründeki girişimlerin, paydaşların ve politikaların bu krize yanıt vermekte zorlanması ile devam etmektedir. Covid-2019 dönemi kriz yönetiminde karşılaşılan bu zorluklar; hastanelerin ve diğer sağlık kurumlarının, bilim ve teknoloji açısından yeniliklere yönelmesine neden olmuştur. Bu yeniliklerin doğru bir şekilde uygulanabilmesi hususunda; sağlık birimlerinin inovasyona dair literatür araştırmaları, uygulama bilgileri ve stratejilerine olan yatkınlığı önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki hastanelerin, Covid-19 döneminde karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukları mevcut ve olası inovasyon stratejileri ile nasıl çözümledikleri ve bu çözümlerin, kurumların inovasyon yönetimini nasıl etkiledikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic that started worldwide in 2019; continues with the difficulties of initiatives, stakeholders and policies in the health sector to respond to this crisis. This difficulties on Covid-19 crisis management; led the hospitals to make new innovations in science and technology. In terms of the correct application of these innovations, the literature researches, application knowledge and strategies of these hospitals about the innovation plays crucial role. In this research, the difficulties which the hospitals faced with during Covid-19 period and how these hospitals solved these problems with existing and potential innovation strategies were discussed. Also, it was discussed how these solutions affected the innovation management skills and strategies of these hospitals.