Mısır'da yeni aktörler: Müslüman kardeşler ve Selefiler
New actors in Egypt: Musli̇m brotherhood and the Salafi̇s
  1. Tez No: 382132
  2. Yazar: ENES ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Mısır'da etkisi hızlı biçimde yayılan Arap Baharı ani bir kırılmayla yeniden eski sistemin egemen unsurlarına yerini bırakmıştır. 25 Ocak 2011 tarihi demokrasiye ve halk iradesine geçişin tarihi gibi görünse de sadece sisteme hakim aktörlerin değiştiğini görmekteyiz. Müslüman Kardeşler kuruluşundan bu yana tabana/halka iyi çalışılmış ve en iyi organize edilmiş bir teşkilata sahiptir. Buna rağmen gücünü sadece 25 Ocak devrimden sonra yapılan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterdi. Müslüman Kardeşlerin ivme kazanması, İslami hareketlere karşı olan Batı ve İsrail'i rahatsız etmiş, buna bağlı olarak da demokrasi iç ve dış aktörlerce sekte vurulmuştur. Diğer bir taraftan Selefi akımı 25 Ocak Devrimi'nde başta Müslüman Kardeşlerin yanında saf tutmasını sadece konjonktürel şartlara bağlı olarak değerlendirebiliriz. 3 Temmuz askeri darbesinde Selefi akım Müslüman Kardeşlere sırt çevirmiştir.“Fulul”olarak tanımlanan darbeci yapı eski düzeni daha radikal bir şekilde geri getirmektedir. Anahtar Kelimeler : Arap Baharı, Müslüman KardeĢler, Selefiler, Mısır,
Özet (Çeviri)
Arab Spring whose influence spread rapidly in Egypt has left its place again to the dominant elements of the old system with a sudden break. Even if January 25, 2011 date seems as the date of transition to democracy and to will of the people, we see that only dominant actors in the system have changed. Since its establishment, Muslim Brotherhood has had an organization which is the best organized. Nevertheless, it showed its power only in the parliamentary and presidential elections hold after revolution. Acceleration of the Muslim Brotherhood disturbed the West and Israel that are against the Islamic movements. In this sense, democracy has been impeded by internal and external actors. On the other hand, that Salafis movement supported the Muslim Brotherhood at the January 25 Revolution can be assessed as cyclical depending on the circumstances. In the military coup of July 3, Salafis movement has turned its back on the Muslim Brotherhood. subversive structure defined as“Fulul”has brought the old order back more radically. Key Words : Arap Spring, Muslim Brotherhood, Selefi, Egypt